Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ogromne zainteresowanie programem mikroretencji

Obrazek

W ramach tegorocznej edycji programu krakowskiej mikroretencji 140 wnioskodawców uzyska dofinansowanie na łączną kwotę 2 mln złotych. Chętnych było jednak zdecydowanie więcej!

Dominika Mulak7 lipca 2020, 12:24

Jak podaje Urząd Miasta Krakowa, zainteresowanych wykonaniem - przy wsparciu miasta - systemów do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych i roztopowych było jednak zdecydowanie więcej.

- W tym roku padł swoisty rekord, a pula środków wyczerpała się błyskawicznie. Wpłynęły do nas wnioski na łączną kwotę 7 mln zł, dlatego niestety nie wszyscy mogą się cieszyć z dotacji i planować inwestycje w najbliższym czasie. Będziemy oczywiście szukać dodatkowych środków na program, ale to nadal nie wyczerpie tematu - przyznaje Ewa Olszowska-Dej, z-ca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska.

W przypadku znalezienia dodatkowej puli środków na realizację zadań służących ochronie zasobów wodnych, pierwszeństwo w przyznaniu dotacji będą mieli Ci mieszkańcy Krakowa, którzy złożyli wnioski w trakcie naboru.


Skąd takie zainteresowanie?

Zdaniem z-cy dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska na tak duże zainteresowanie programem mikroretencji złożyło się wiele czynników.

- Po pierwsze, rosnąca świadomość ekologiczna krakowian, którzy coraz bardziej racjonalnie podchodzą do kwestii kurczących się zasobów wody i jej wykorzystywania, zwłaszcza w kontekście prognozowanej na ten rok suszy. Po drugie, nowe zasady programu – do tej pory można było zdobyć maksymalnie 5 tys. zł dotacji na zbiornik do gromadzenia deszczówki. Dzięki zmianom w uchwale krakowianie mogą liczyć na większe niż do tej pory wsparcie finansowe, którego wysokość uzależniona jest od zastosowanego rozwiązania - uważa Ewa Olszowska-Dej.


Pieniądze na co i dla kogo?

Składając wniosek o dofinansowanie można starać się zarówno o pieniądze na zakup zwykłej beczki, jak nawet wykonanie skomplikowanego systemu podziemnych zbiorników, drenażu i nawadniania. Jak przyznaje Olszowska-Dej, na liście dofinansowanych projektów znajdziemy takie za 200 zł, jak i opiewające na sumę 54,5 tys. złotych.

O wsparcie finansowe mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy, a także jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Na program mikroretencji w latach 2014-2019 miasto Kraków przeznaczyło kwotę blisko 3,1 mln złotych, co pozwoliło na wykonanie 495 instalacji.

Źródło: www.krakow.pl
Fot. PixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)