Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Pomoc COVID-19: Rolnicy będą protestować

Obrazek

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiedziała na 9. września rozpoczęcie naboru wniosków o przyznanie pomocy gospodarstwom rolnym, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa, a niektórzy rolnicy zapowiadają w tym samym czasie protesty. Powodem jest pominięcie niektórych grup hodowców zwierząt gospodarskich.

Bartłomiej Czekała4 września 2020, 14:03
Pominięci w tzw. pomocy covidowej są m. in. producenci świń w cyklu otwartym, a ponieśli oni duże straty, zwłaszcza w pierwszych miesiącach pandemii koronawirusa. Jak informuje portal e-piotrkow.pl, protestować będą rolnicy z powiatu piotrkowskiego z gmin: Grabica, Moszczenica i Czarnocin zrzeszeni w Izbie Rolniczej i NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych.

Organizatorzy zapowiadają, że protesty będą punktowe, niezbyt liczne i zostaną przeprowadzone na drogach w taki sposób, aby nie powodować dużych utrudnień w ruchu drogowym.

W poniedziałek 7. września ma dojść do spotkania przedstawicieli rządu z rolnikami w celu omówienia trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej. Wtedy też poruszony zostanie temat pominięcia niektórych producentów świń w planowanej do uruchomienia pomocy z ARiMR.

Do naszej redakcji zgłaszają się także także producenci gęsi i kaczek. Wprawdzie zapowiadana pomoc będzie przysługiwała producentom gęsi rzeźnych, ale pominie za to producentów gęsi na jaja . Natomiast całkowicie pominięci w przepisach przyznających specjalne wsparcie z powodu COVID-19 zostali producenci kaczek.

Rządowe wsparcie dla rolników poszkodowanych w wyniku negatywnych skutków pandemii koronawirusa dla rynków rolnych było bardzo oczekiwane, stąd wiele rozczarowań wśród tych hodowców, którzy zostali w przepisach pominięci.

bcz

Fot. poglądowe, archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)