Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Pomoc „de minimis” na wyczerpaniu

Obrazek

Już 1 sierpnia rusza pomoc na wapnowanie w ramach puli de minimis. Do tej pomocy zaliczają się także niektóre formy pomocy klęskowej. A limit de minimis jest na wyczerpaniu.

Grzegorz Ignaczewski30 lipca 2019, 17:09

Jak dowiedzieliśmy się w resorcie rolnictwa, aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na 30.07.2019 r. wynosi 260,5 mln euro, co stanowi 88,03% dostępnego limitu. Do wykorzystania w tym roku zostało więc zaledwie ok. 35,4 mln euro, tj. ok. 148 mln zł pomocy!

Przypomnijmy tylko, że w ubiegłym roku limit wyczerpał się pod koniec listopada i na koniec roku rolnicy odcięci byli od wielu rodzajów wsparcia. W tym roku wszystko wskazuje na to, że limit może wyczerpać się jeszcze szybciej. Jeszcze na koniec stycznia 2019 roku wykorzystanie limitu wynosiło 162,7 mln euro, w ciągu niecałych 6 miesięcy wykorzystaliśmy 96 mln euro limitu. Przy takim tempie limit skończy się pewnie tuż po wakacjach.

I to wszystko pomimo podniesienia limitu krajowego dla Polski w lutym br. z 225,7 mln euro do 295,9 mln euro. Gdyby nie ta zmiana, już dawno nie byłoby mowy o żadnej pomocy de minimis w tym roku.


Worek bez dna

Tak szybkie wyczerpywanie się limitów de minimis wynika stąd, że do worka o nazwie de minimis wrzucane są coraz to nowe rodzaje pomocy. I tak pomocą de minimis są:

  • dopłaty do materiału siewnego,
  • dopłaty do odsetek kredytów preferencyjnych na zakup ziemi,
  • pomoc suszowa do hektara w 2018 roku dla rolników, u których szkody wynosiły nie więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej lub średniej rocznej produkcji roślinnej,
  • dopłaty do oprocentowania kredytów klęskowych dla rolników, u których straty wyniosły poniżej 30% średniej rocznej produkcji,
  • ulgi i zwolnienia w podatku rolnym, składkach KRUS czy czynszach dzierżawnych KOWR,
  • zwolnienia z podatku PCC przy zakupie gruntów rolnych,
  • dopłaty do zakupu wapna, które będą udzielane w tym roku.



To tylko przykłady najczęstszych form pomocy de minimis w tym i poprzednim roku. Katalog tej pomocy jest otwarty. Ważne, że w każdym przypadku udzielenia pomocy de minimis rolnik musi otrzymać decyzję o jej przyznaniu, w której musi być jasno zaznaczone, że jest to pomoc de minimis oraz musi być podana data udzielenia pomocy i jej kwota w złotówkach i euro.

Tak duża liczba programów pomocowych zaliczanych do de minimis powoduje coraz to szybsze wyczerpywanie się limitu, co skutkuje całkowitym wstrzymaniem wszelkiej pomocy przyznawanej w tej formule.


Limit pomocy de minimis

Limit pomocy de minimis wynosi obecnie 20 tys. euro na gospodarstwo w ciągu trzech kolejnych lat kalendarzowych – czyli bieżącego i dwóch poprzednich. Tak więc w tym roku do limitu zliczamy pomoc przyznaną w roku 2019, 2018 i 2017. Pomocny przy tym może być prowadzony przez resort rolnictwa rejestr pomocy publicznej. Pod adresem https://srpp.minrol.gov.pl znajduje się wyszukiwarka pomocy publicznej udzielonej danemu podmiotowi. Wpisując nr PESEL lub NIP możemy wyszukać (a także pobrać) wykaz pomocy publicznej udzielonej danemu podmiotowi w latach 2017–2019. Trzeba mieć tylko na uwadze, że wykaz obejmuje wszystkie rodzaje udzielonej pomocy publicznej, przy czym nie każda pomoc publiczna jest pomocą de minimis. Tak jest np. ze zwrotem podatku akcyzowego za paliwo zakupione na cele rolnicze – jest to pomoc publiczna, ale nie jest to pomoc de minimis. Wiedząc jednak, kto i kiedy pomocy udzielił, możemy sprawdzić w decyzji, czy jest to pomoc de minimis. gi



Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)