Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Pomoc suszowa 2022 - wiadomo ile wniosków wpłynęło do ARiMR. Jaka będzie finalna kwota pomocy?

Obrazek

Po dwukrotnym przedłużeniu terminu, wreszcie 30 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła przyjmowania wniosków o przyznanie specjalnej pomocy socjalnej dla rolników i ich rodzin w związku z wystąpieniem klęski suszy w 2022 roku. Wiemy ile wniosków spłynęło do ARiMR, a jaka będzie finalna kwota pomocy do wypłaty na konta rolników?

Bartłomiej Czekała1 grudnia 2022, 17:05
ARiMR poinformowała, że do 30 listopada zarejestrowała ponad 230 tys. wniosków. Rolnicy mogli je składać osobiście w biurach powiatowych Agencji lub wysyłać pocztą, jednak o przyjęciu nie decydowała data stempla pocztowego tylko data wpływu do ARiMR. A zatem jeżeli ktoś wysłał wniosek wraz z załącznikami pocztą 30 listopada, to raczej nie dotarł on tego samego dnia do Agencji i zapewne zostanie odrzucony.

Współczynnik korygujący i finalna kwota pomocyPrzypomnijmy, że pula pieniędzy przeznaczonych na ten cel została w ostatnim rozporządzeniu MRiRW podniesiona do 600 mln zł i jest do podziału na wszystkich wnioskodawców. Jeżeli zatem podzielimy te kwotę przez 230 tys. wnioskodawców, wówczas wychodzi nam średnia płatność w wysokości ok 2 600 zł na 1 rodzinę rolniczą.

To jednak mylna kalkulacja, ponieważ pomoc będzie naliczana inaczej. Wnioskodawcy, którzy ponieśli straty w wysokości 30 i więcej procent mieli pierwotnie otrzymać 10 tys. zł wsparcia, a ci, którzy ponieśli straty poniżej 30 proc. - 5 tys. zł. Wszystkich będzie dotyczył współczynnik korygujący, ale od wyjściowej kwoty wynikającej z wysokości strat. Z komunikatu ARiMR nie wynika ilu rolników miało straty powyżej, a ilu poniżej 30 proc. A zatem finalne kwoty pomocy z uwzględnieniem współczynnika korygującego Agencja poda zapewne za kilka dni.

Zamieszanie  z pomocą suszowąPrzypomnijmy, że proces zgłaszania i szacowania strat suszowych rozgrzał rolników tej jesieni do czerwoności. Najpierw były problemy z rządową aplikacją, do której nie można było się zalogować by w niej zgłosić strat. Potem były problemy z pobraniem kalkulacji strat w uprawach i protokołów ich szacowania. Wreszcie zmieniono kilkukrotnie zasady przyjmowania wniosków i termin ich składania. Rolnicy nie kryli oburzenia tą sytuacją. Do naszej redakcji spłynęło wiele wiadomości e-mail i rozdzwoniły się telefony w tej sprawie.


Nawet sam wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przyznał podczas ostatniego Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu, że system szacowania strat jest ułomny, a on sam nie dopilnował tego tematu.


Czy będzie inna, dodatkowa forma wsparcia suszowego? Na to pytanie odpowiadał wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik podczas rozmowy ze mną. Zobacz wywiad!

Fot. Sierszeńska

Zobacz także - WICEMINISTER ROLNICTWA RYSZARD BARTOSIK O TYM< CZY BĘDZIE DODATKOWA POMOC SUSZOWA!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)