Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Prezydent Duda: państwo musi sprawować opiekę nad rolnikami

- Rolnik musi wiedzieć, że gdyby się coś stało, my zabezpieczamy jego tyły i dopilnujemy, by miał za co zasiać w przyszłym roku, za co spłacić swoje kredyty i za co utrzymać rodzinę. Jeżeli zostanę wybrany na drugą kadencję, to polska wieś będzie w centrum mojej uwagi - powiedział prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych w Parzniewie (woj. mazowieckie).

Kamila Szałaj30 czerwca 2020, 15:47
Dziś prezydent Andrzej Duda wziął udział w posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych. Zaznaczył, że polski rolnik stanowi o bezpieczeństwie żywnościowym kraju, co – jak podkreślił – w okresie epidemii koronawirusa było szczególnie widoczne.

- O tym, jak ważna jest praca rolnika, każdy mógł się dobitnie przekonać w ostatnim czasie, gdy była przez kilka dni panika sklepowa. Nagle się okazało, że te puste półki natychmiast zapewniały się żywnością. Żywności nie zabrakło, dlatego że zapewniają ją polscy rolnicy – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że państwo musi sprawować opiekę nad polskimi rolnikami.

– Branża rolnicza jest zależna od pogody. Pojawiają się różne klęski żywiołowe i zmieniające się cykle pogodowe, które warunkują powodzenie lub niepowodzenie działalności w tej dziedzinie, niezależnie od woli i siły sprawczej człowieka. Dlatego polityka państwa powinna być prowadzona tak, by była wszechstronna opieka ze strony państwa. Jeśli zdarzy się jakaś klęska żywiołowa, to państwo na pewno zareaguje – podkreślał Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, na obszarach wiejskich zamieszkuje 40 proc. Polaków.


„Trzeba będzie wyciągnąć jeszcze kilka miliardów na pomoc suszową”


Odniósł się także do problemów z wypłatą pomocy suszowej za 2019 rok.

- Wraz z ministrem rolnictwa mówiliśmy premierowi, że jeżeli polskie państwo zobowiązało się, że wszystkie szkody za suszę z 2019 r. zostaną wyrównane, to nie może być tak, że jakaś część z tych, które zostały stwierdzone, nie została wyrównana. Bo polskie państwo albo jest państwem poważnym, albo nie jest państwem poważnym. My prowadzimy polskie sprawy tak, aby wszyscy czuli i wiedzieli, że Polska jest państwem poważnym. W związku z tym trudno. Trzeba będzie wyciągnąć jeszcze kilka miliardów złotych i te stwierdzone szkody wyrównać. Tu nie ma pola do dyskusji – podkreślił.

Zaznaczył, że chodzi o to, by rolnik miał poczucie spokoju, że zobowiązanie zostanie dopełnione. 

- Rolnik musi wiedzieć, że gdyby się coś stało, my zabezpieczamy jego tyły i dopilnujemy, by miał za co zasiać w przyszłym roku, za co spłacić swoje kredyty i za co utrzymać rodziny. My czuwamy - dodał prezydent.

Duda zaznaczył, że wieś nadal wymaga wsparcia ze strony państwa i wielu inwestycji. W jego ocenie należy wyrównywać warunki życia, dlatego mieszkańcy obszarów wiejskich powinni mieć ułatwiony dostęp do dóbr kultur i infrastruktury rekreacyjnej. Potrzebna jest także budowa nowych dróg.


ksz, fot. Kancelaria Prezydenta


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)