Artykuł dostępny
r e k l a m a
- Chcę wyrazić satysfakcję i podziękowanie komisarzowi Januszowi Wojciechowskiemu, że znalazł czas i przybył do Wierzchosławic po to, żeby podzielić się ze mną informacjami na temat unijnego budżetu na kolejną perspektywę finansową - powiedział prezydent.
Andrzej Duda przypomniał, że na następne siedem lat Komisja Europejska przewidziała dla polskich rolników 33,5 mld euro.
- Do Polski trafi o 3 mld więcej niż pierwotnie przewidywano na potrzeby polskich rolników. Ogromnie się z tego cieszę, panie komisarzu. I z całego serca Panu gratuluję tego wielkiego osiągnięcia – powiedział prezydent.
Dodał, że ta podwyżka daje ogromne szanse na wyrównanie dopłat bezpośrednich.
r e k l a m a
- Można się uśmiechać, kiedy moi konkurenci dzisiaj mówią, że Duda obiecywał podniesienie dopłat bezpośrednich do średniego poziomu unijnego i jeszcze tego nie zrobił. No przepraszam bardzo. Nasi rolnicy cały czas odbierają dopłaty bezpośrednie w wysokości właśnie przez nich wynegocjowanej w 2013 roku! Nowe będą wypłacane dopiero od 2022 roku. Pracujemy więc z komisarzem Wojciechowskim, aby to właśnie te dopłaty były dla polskich rolników na średnim poziomie europejskim. Wszystko wskazuje na to, że uda nam się to osiągnąć – stwierdził prezydent.
Prezydent: na wsi żyje się lepiej
Polecany artykuł

Wojciechowski na Krajowych Dniach Pola w Minikowie
W ocenie prezydenta przez ostatnie lata zaszły wielkie zmiany na polskiej wsi.
- Dziś na polskiej wsi żyje się coraz lepiej. Ludzie, którzy pracują na roli, potwierdzają to. Dzieje się tak m.in. dzięki programom społecznym 500 plus i 300 plus, które stanowią bardzo duże wsparcie dla wiejskich rodzin – zaznaczył prezydent.
Duda obiecuje fundusz inwestycji samorządowych
Prezydent Duda oznajmił, że zależy mu na tym, aby środki przeznaczone na rolnictwo zostały jak najlepiej spożytkowane. Zauważył, że pieniądze są często potrzebne w mniejszych gminach, których nie stać na wkład własny.
- Moim zobowiązaniem wyborczym na następną kadencję jest utworzenie funduszu inwestycji samorządowych, z którego właśnie mniejsze gminy, mniejsze jednostki samorządu terytorialnego, będą mogły zaczerpnąć środki na to, by mieć wkład własny do wykorzystania - oświadczył.
Głos Polski w negocjacjach budżetowych

top agrar Polska – roczna prenumerata

Wojciechowski zwrócił uwagę, że polski głos w sprawie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej był bardzo silny.
- Podczas kiedy z wielu miejsc płynęły głosy, że rolnikom trzeba jeszcze zmniejszyć te fundusze, bo one są zbyt wysokie, Polska należała do tych krajów, i polski prezydent do tych przywódców politycznych w Unii Europejskiej, którzy bardzo twardo mówili o potrzebie wzmocnienia Wspólnej Polityki Rolnej i zwiększenia jej budżetu - powiedział Wojciechowski.
r e k l a m a
r e k l a m a