Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Program azotanowy: bubel na koszt rolników

Obrazek
Przepchnięty wiosną br. program azotanowy nakłada na rolników sporo obowiązków i ograniczeń, o czym przekonaliśmy się już tej jesieni. Zamieszanie z terminami nawożenia to jednak tylko przedsmak problemów, które czekają na nas w 2019 roku.
Grzegorz Ignaczewski3 grudnia 2018, 11:56
Skrócenie terminu jesiennego stosowania nawozów naturalnych dotknęło wielu gospodarzy, którym nie udało się na czas rozwieźć obornika czy gnojowicy. Jedni zwyczajnie nie zdążyli ze względu na długotrwałą suszę i problemy z przyoraniem nawozów (co jest wymogiem ustawowym), inni dowiedzieli się o skróconym terminie dopiero w ostatniej chwili.

Przepisy programu dopuszczają co prawda możliwość późniejszego zastosowania nawozów w sytuacjach wyjątkowych, jednak nikt nie potrafił jasno sprecyzować, czy w tym roku można z tego przepisu skorzystać. Nawet interpretacja wydana przez Ministerstwo Rolnictwa w połowie listopada nie daje jasnej odpowiedzi na pytanie, w jakich konkretnie warunkach można zastosować nawozy naturalne poza wyznaczonymi okresami i przede wszystkim jak udokumentować przyczyny takiego działania na wypadek kontroli.

Obecna interpretacja wskazuje, że to rolnik powinien ocenić zasadność późniejszego nawożenia, co jednak gdy z tą oceną nie zgodzą się kontrolerzy?  

Na wiosnę jeszcze gorzej

Kolejna przykra niespodzianka czeka rolników już wiosną. Począwszy od 2019 roku nie ma mowy, aby wyjechać w pole z jakimkolwiek nawozem zawierającym azot przed 1 marca. I to niezależnie od pogody!

Do tej pory taki zakaz obejmował tylko obszar OSN i nawozy naturalne, a na zdecydowanej większości kraju można było w sprzyjających warunkach siać azot w formie nawozów mineralnych już w lutym (pod warunkiem, że gleba nie była zalana, zamarznięta lub pokryta śniegiem). Była to powszechna praktyka i nawet jedna z pierwszych wersji programu azotanowego również dopuszczała stosowanie azotu mineralnego już od 15 lutego. Jednak w ostatecznej wersji – nie wiadomo dlaczego – zapis ten usunięto.

Z dotychczasowych doświadczeń wiemy, że wiosną zdarzało się bardzo dużo donosów na rolników siejących nawóz i o ile do tej pory w zdecydowanej większości były nieskuteczne, tak od przyszłego roku sianie nawozów przed 1 marca może niestety skończyć się karą.Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)