Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Prosto z Brukseli: Porozumienie w ramach Trilogu bardzo blisko!

Obrazek

Wiele wskazuje na to, że może jeszcze dziś dojdzie do porozumienia w ramach Trilogu między Parlamentem Europejskim, Radą Ministrów UE a Komisją Europejską. Komisarz Wojciechowski twierdzi, że jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek. 

Karol Bujoczek25 czerwca 2021, 15:11
Od czwartkowego popołudnia trwają negocjacje w ramach Trilogu pod przewodnictwem portugalskiej prezydencji, która koniecznie chce doprowadzić do porozumienia przed końcem swojej kadencji, czyli do końca czerwca. Dziś przed południem pojawiły się sygnały, że do porozumienia jest już bardzo blisko i zostało już naprawdę niewiele. 
Dziś rano Parlament Europejski ogłosił konferencję prasową na temat kluczowych punktów kompromisu w sprawie WPR.
Parlament Europejski, państwa członkowskie UE i Komisja Europejska najwyraźniej osiągnęły porozumienie w kontrowersyjnych kwestiach dotyczących reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Informowali o tym na Twitterze uczestnicy rozmów trójstronnych, m.in. eurodeputowany z Południowego Tyrolu Herbert Dorfmann (EPP).

Komisarz ds. rolnictwa: „Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek wcześniej”

Komisarz UE ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, również nie pozostawia wątpliwości, że droga ku reformie WPR stała się bardziej przejrzysta. 

– Jesteśmy blisko dobrego kompromisu. Bliżej niż kiedykolwiek wcześniej – napisał na Twitterze. Szczegóły dotyczące rozporządzeń w sprawie WPR nadal znajdują się w porządku obrad negocjatorów na dziś, ale wydaje się, że nie budzą one kontrowersji.
Prawdopodobnie stanie na 25% udziale ekoschematów w płatnościach bezpośrednich. Parlament domagał się 30% i nie chciał zgodzić się na okres przejściowy od 2023 roku. W obecnej propozycji celem ma być 25% płatności uzależnionych od ekoschematów z możliwością przeniesienia niewykorzystanej kwoty na płatności podstawowe w danym kraju. Niewykorzystane pieniądze nie trafią zatem do Brukseli, jak chciała tego Komisja. 
Jeszcze wczoraj nie było jasne ile gruntów będą musieli odłogować rolnicy, czyli wyłączyć z produkcji dla zachowania bioróżnorodności gatunkowej. Prawdopodobnie stanie na 4% ugorów lub 3% wyłączenia z produkcji, ale z udziałem 4% międzyplonów lub roślin bobowatych, których powierzchnia będzie uwzględniana przy współczynniku 0,3. 

Wszyscy czekają na porozumienie!

 Opóźnienie finału negocjacji groziłoby wręcz przesunięciem wprowadzenia nowej WPR dopiero od roku 2024. Poszczególne państwa członkowskie muszą zdążyć wypracować krajowe plany strategiczne, które musi zatwierdzić Bruksela oraz muszą być wprowadzone do systemu legislacyjnego państw. 
Dodatkowym argumentem za szybkim porozumieniem jest presja ze strony wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który chce, by jak najwięcej elementów Zielonego Ładu zostało wprowadzone już teraz w założeniach WPR na najbliższy 7-letni okres finansowania. 
Karol Bujoczek
Konstantin Kockerols (Bruksela)

Fot. pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)