Przedpłata za nawozy sztuczne

Wpierw przedpłata, ale co z rozliczeniem VAT? W terminie uiszczenia przedpłaty, czy później?
Zasadniczą kwestią jest, czy i jaka faktura VAT została na tę transakcję wystawiona oraz czy i kiedy powstał obowiązek podatkowy po obu stronach – wskazuje Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi – z kilkoma wyjątkami, dotyczącymi m.in. usług budowlanych, telekomunikacyjnych, dostawy mediów itp. W omawianym przypadku nie doszło jeszcze do fizycznej dostawy towarów. Oznacza to, że nasz sprzedawca nawozów i ŚOR ma obowiązek wykazać podatek należny VAT za miesiąc, w którym otrzymał przedpłatę.
- Rolnik dokonał przedpłaty na konto dostawcy w umówionej kwocie, bez wskazania asortymentu, np. „na poczet przyszłych dostaw” (jest to czynność nieskonkretyzowana), a dostawca nie wystawił żadnej faktury VAT – nie rodzi to skutków w podatku VAT po obu stronach; dopiero po wystawieniu faktury VAT w momencie dostawy powstanie po obu stronach obowiązek podatkowy.
- Rolnik dokonał przedpłaty na podstawie „faktury pro forma” – nie rodzi to u niego żadnych skutków na gruncie podatku VAT natomiast otrzymanie przedpłaty w tej formie zobowiązuje dostawcę do wystawienia faktury zaliczkowej, które zgodnie z ww. zasadami daje możliwość rozliczenia VAT po stronie rolnika.
- Dostawca wystawia fakturę zaliczkową zgodnie z ww. zasadami, co jest zgodne z ogólnymi asami VAT, a w momencie dostawy nawozów będzie wystawiona faktura rozliczeniowa VAT.
pł
fot. Łuczak