Przekazanie maszyn z ojca na syna: VAT od dzierżawy

Przekazanie maszyn z ojca na syna: VAT od dzierżawy

Czy ojciec dzierżawiąc gospodarstwo synowi, może w darowiźnie przekazać maszyny i rozliczyć VAT? Zobacz, co doradzamy.

r e k l a m a

Pytanie: Jestem rolnikiem, czynnym podatnikiem podatku VAT, jest nim również mój ojciec. Ukończył on wiek emerytalny i zamierza przejść na emeryturę. Chce wydzierżawić mi gospodarstwo na 15 lat. Czy maszyny mam przejąć w darowiźnie czy w dzierżawie? Czy na każdą maszynę musi zostać wystawiona faktura VAT?

Odpowiedź: Tu ważne jest określenie statusu ojca po przejściu na emeryturę jako podatnika VAT, zaznacza Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.  Wydzierżawienie całego majątku (w tym przypadku, zgodnie z Ustawą o VAT, będzie to dzierżawa przedsiębiorstwa) czynnego podatnika VAT nie oznacza zakończenia działalności w trybie art. 14 Ustawy, ponieważ nadal wydzierżawiający będzie wykonywał czynności opodatkowane – tutaj opodatkowaną czynność dzierżawy.

Drugą ważną okolicznością jest tutaj status podatnika VAT dzierżawcy (syna), który – jak można się domyślać – już prowadzi działalność rolniczą...

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii