Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Przekazanie maszyn z ojca na syna: VAT od dzierżawy

22.10.2017

Drukuj

Przekazanie maszyn z ojca na syna: VAT od dzierżawy

Artykuł płatny

Pytanie: Jestem rolnikiem, czynnym podatnikiem podatku VAT, jest nim również mój ojciec. Ukończył on wiek emerytalny i zamierza przejść na emeryturę. Chce wydzierżawić mi gospodarstwo na 15 lat. Czy maszyny mam przejąć w darowiźnie czy w dzierżawie? Czy na każdą maszynę musi zostać wystawiona faktura VAT?

Odpowiedź: Tu ważne jest określenie statusu ojca po przejściu na emeryturę jako podatnika VAT, zaznacza Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.  Wydzierżawienie całego majątku (w tym przypadku, zgodnie z Ustawą o VAT, będzie to dzierżawa przedsiębiorstwa) czynnego podatnika VAT nie oznacza zakończenia działalności w trybie art. 14 Ustawy, ponieważ nadal wydzierżawiający będzie wykonywał czynności opodatkowane – tutaj opodatkowaną czynność dzierżawy.

Drugą ważną okolicznością jest tutaj status podatnika VAT dzierżawcy (syna), który – jak można się domyślać – już prowadzi działalność rolniczą...

Przeczytaj cały artykuł w wersji premium
dla prenumeratorów.

Jeśli jesteś prenumeratorem, lub wykupiłeś dostęp do serwisu - ZALOGUJ SIĘ
Nie masz wykupionego dostępu wybierz jedną z opcji:

Pojedynczy artykuł

3,69 zł

/ za artykuł

Zamawiam

Polecamy

Miesięczny dostęp
+ e-wydanie

19,90 zł

/ za miesiąc

Zamawiam

Dla prenumeratorów

0,00 zł

Zaloguj się

Mam już prenumeratę lub konto premium Zaloguj się

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii