Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

R. Telus w Szczecinie: będą dopłaty do zbóż i kukurydzy sprzedanych od początku grudnia

Obrazek

Na Uniwersytecie Szczecińskim odbyły się ważne negocjacje ministra Telusa z protestującymi w Szczecinie rolnikami. Niektóre z postulatów rolników uda się zrealizować, został spisany protokół. A co będzie z resztą próśb rolników? Podsumowanie podczas konferencji prasowej!

Dorota Kolasińska27 kwietnia 2023, 13:17

Po całonocnych negocjacjach MRiRW z komitetem negocjacyjnym rolników z woj. zachodniopomorskiego w w ODRze w Barzkowicach Robert Telus, minister rolnictwa, udał się do Szczecina na aulę Uniwersytetu Szczecińskiego, spotkać się z protestującymi od kilku tygodni rolnikami. W spotkaniu bierze udział również wiceminister Anna Gembicka i Ryszard Bartosik. 

Efektem wieczornych i dzisiejszych negocjacji ma być podpisanie protokołu. Podczas spotkania omawiane są postulaty zgłaszane przez rolników. Minister Telus na antenie Radia Szczecin podziękował rolnikom z zachodniopomorskiego za merytoryczne rozmowy. Ponadto podkreślił, że rolnicy nie powiedzieli tylko „Daj”, ale również podpowiedzieli w jaki sposób naprawić krytyczną sytuację na rynku zbóż. Szef resortu rolnictwa uważa, że wiele z 16 zgłaszanych postulatów już udało się zrealizować.


Co udało się zrealizować z listy postulatów rolników?

Robert Telus w Szczecinie podkreślił, że część z postulatów zgłaszanych przez protestujących rolników już udało się zrealizować m.in. dopłaty do zbóż, kukurydzy oraz nawozów już są załatwione. Jednak rolnicy również podkreślali, że ograniczając termin faktur sprzedażowych (uwzględnianych we wniosku o dopłaty) od 15 kwietnia do 15 czerwca nie uwzględniono rolników, którzy również dużo stracili gdy sprzedali płody rolne przed kwietniem. Ceny zbóż spadały od grudnia i oni również są stratni.

Będzie zmiana okresu sprzedaży zbóż

Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że uruchomiona będzie także pomoc dla rolników, którzy sprzedali zboże od 1 grudnia do 14 kwietnia br.  

Rozporządzenie do zapowiedzianej pomocy powinno się niedługo ukazać, a zasady jej przyznania zapewne będą analogiczne, jak przy pomocy od 15 kwietnia do 15 czerwca.

Wzrosną dopłaty do paliwa

To akurat nic nowego, bo już o tym informowaliśmy, że minister wraz z premierem wnioskują w KE o wyrażenie zgody na to aby podnieść zwrot akcyzy za paliwo rolnicze do 2 zł/l. Rolnicy jednak uważają, że jest to za mało i chcieliby żeby dopłata wyniosła 3 zł/l. Na to jednak KE raczej się nie zgodzi, bo może te zaburzyć konkurencję na rynku europejskim.

Zwieńczeniem było podpisanie porozumienia zawartego podczas dzisiejszego spotkania. Podpisy złożyli przedstawiciele organizacji rolniczych obecni na obradach oraz przedstawiciele resortu rolnictwa. 

O godz. 14.00 planowana jest konferencja prasowa w Szczecinie ministra Roberta Telusa, podczas której podsumowane będą omówione z rolnikami postulaty. 

- Zakończyły się dwudniowe negocjacje z grupą protestacyjną dotyczące tej trudnej sytuacji, przede wszystkim spowodowanej wojną, dotyczącej zbóż, ale również innych produktów, które napływały do Polski, a także wysokie ceny nawozów, spowodowane wysoką ceną gazu. To spowodowało, że rolnictwo było i jest w bardzo trudnej sytuacji. Dlatego rolnicy protestowali – mówił Robert Telus podczas konferencji prasowej. Podkreślił, że takiego protestu, rozmów i organizacji negocjacji jak w Szczecinie, nie widział nigdy.


 

- Dyskusja może była czasami emocjonalna, ale była to dyskusja o problemach. Doszliśmy jednak do pewnego porozumienia. Pewne rzeczy już wdrożyliśmy w życie – mówił Telus. Wymienił m.in., zamknięcie granicy na produkty ukraińskie, dopłaty do zbóż, czy dopłaty do nawozów.

- Dziś w nocy, z Panem Premierem poszliśmy na kolejne ustępstwa, kolejne działania, które pomagają polskiemu rolnictwu. Ten protest w Szczecinie obejmował wiele różnych grup społecznych, z wielu różnych części kraju. Te rzeczy, które zostały wynegocjowane, a postulaty wprowadzone w życie działają dla całego kraju – mówił Telus.

Pojawiło się kilka rozbieżności w realizacji postulatów, gdyż niektórych jak podkreślił minister Telus nie da się zrealizować, a niektóre muszą jeszcze być przepracowane. 

- Podtrzymujemy dalej rozmowy w tym samym składzie, aby dalej rozwijać polskie rolnictwo – podkreślił minister.

Z kolei Stanisław Barna, działacz Solidarności Rolników Indywidualnych podkreślił, że niektórzy z rolników zostawili swojego gospodarstwa na niemal miesiąc, aby walczyć o zmiany i realizację postulatów przez rząd.

- Ostatnie tygodnie, to były bardzo ciężkie rozmowy. Ciężkie rozmowy, które przyniosły efekty. Będzie ta stara umowa Henryka Kowalczyka. Pan minister Telus podjął rękawicę i będzie pomoc do 300 hektarów i do wszystkich zbóż. O to nam chodziło na początku – mówił Barna. W dalszym etapie będą prowadzone prace również nad innymi postulatami. Według Barny trzeba jeszcze wiele pracy aby opróżnić magazyny przed żniwami.

- Zachęcam do sprzedaży zbóż, są bardzo duże dopłaty. To jest 2200 zł do pszenicy. Jak się firmy dowiedziały, że będą tak duże dopłaty, to już ceny zleciały 40-50 zł w dół. Dlatego zachęcamy rolników do jak najszybszej sprzedaży i upłynniania zboża, aby magazyny były puste na nowe zbiory – mówił Barna.

- Zjeżdżamy z Wałów Chrobrego, ale pogotowie protestacyjne zostanie utrzymane do momentu wypracowania reszty naszych postulatów. Będziemy rozmawiać dalej, może już nie tak intensywnie, ale będziemy próbować załatwić to szybko – podkreślił Barna. 


Jakie są finalne stawki dopłat do zbóż? 

Rzeczywiście, tempo zmian zapowiedzi rządowej pomocy jest bardzo duże. Podsumujmy więc to co na dziś wiemy. Rządowa pomoc ma wyglądać następująco.

Pszenica i kukurydza sprzedane od 1 grudnia 2022 do 14 kwietnia 2023 roku:

 • 1 050 zł/ha do upraw kukurydzy położonych w województwie lubelskim i  podkarpackim;
 • 825 zł/ha do upraw pszenicy położonych w województwie lubelskim i  podkarpackim;
 • 840 zł/ha do upraw kukurydzy położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
 • 660 zł/ha do upraw pszenicy położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim; 
 • 630 zł/ha do upraw kukurydzy położonych w pozostałych województwach;
 • 495 zł/ha do upraw  pszenicy położonych w pozostałych województwach.

Pszenica sprzedana między 15 kwietnia a 15 czerwca 2023 roku:

 • 2200 zł do ha w całej Polsce

Kukurydza sprzedana między 15 kwietnia a 15 czerwca 2023 roku:

 • 1750 zł/ha - z woj. lubelskiego i podkarpackiego 
 • 1610 zł/ha – małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie, podlaskie 
 • 1400 zł/ha – zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie, lubuskie 

Jęczmień i pszenżyto sprzedane od 1 grudnia 2022 do 15 czerwca 2023 roku:

 • 1125 zł/ha – z woj. lubelskiego i podkarpackiego 
 • 1035 zł/ha – małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie, podlaskie 
 • 900 zł/ha – zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie, lubuskie 

  Rzepak sprzedany od 1 grudnia 2022 do 15 czerwca 2023 roku:

  • 1750 zł/ha - z woj. lubelskiego i podkarpackiego 
  • 1610 zł/ha – małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie, podlaskie 
  • 1400 zł/ha – zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie, lubuskie 

  Żyto, owies, mieszanki zbożowe sprzedane od 1 grudnia 2022 do 15 czerwca 2023 roku:

  • 875 zł/ha - z woj. lubelskiego i podkarpackiego 
  • 805 zł/ha – małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie, podlaskie 
  • 700 zł/ha – zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie, lubuskie 

  Nabór wniosków zostanie przeprowadzony w terminie 1-30 czerwca 2023 roku przez ARiMR. Natomiast nabór wniosków na dopłaty do pszenicy i kukurydzy sprzedanej od 1 grudnia 2022 do 14 kwietnia 2023 już trwa i zakończy się 30 czerwca.  1 z 8
  Podpisanie protokołu

  Podpisanie protokołu

  2 z 8
  Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa

  Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa

  3 z 8
  Robert Telus, minister rolnictwa

  Robert Telus, minister rolnictwa

  4 z 8
  Wiesław Gryn, Oszukana Wieś, Zamojskie Towarzystwo Rolnicze

  Wiesław Gryn, Oszukana Wieś, Zamojskie Towarzystwo Rolnicze

  5 z 8
  Stanisław Barna

  Stanisław Barna

  6 z 8
  Uczestnicy spotkania z ministrem Telusem w Szczecinie

  Uczestnicy spotkania z ministrem Telusem w Szczecinie

  7 z 8
  Stanisław Barna i Robert Telus

  Stanisław Barna i Robert Telus

  8 z 8
  Spotkanie ministra Telusa z protestującymi w Szczecinie rolnikami

  Spotkanie ministra Telusa z protestującymi w Szczecinie rolnikami

  Picture of the author
  Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
  Pozostałe artykuły tego autora

  Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

  Ważne Tematy

  Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

  Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)