Rekompensata z ARR za jabłka z VAT?
Czy członek grupy producentów owoców i warzyw oraz podatnik VAT będzie musiał odprowadzać VAT od rekompensaty za jabłka otrzymanej z ARR?
Jestem członkiem grupy producentów owoców i warzyw oraz podatnikiem VAT. Otrzymałem decyzję o przyznaniu rekompensat unijnych z ARR za wycofane jabłka. Czy będę musiał odprowadzić VAT od tej rekompensaty i ewentualnie jak to zrobić? – pyta nasz Czytelnik.
Okazuje się, Minister Finansów interpretuje, że producenci rolni mający status podatnika VAT, przekazując owoce i warzywa, dokonują odpłatnej dostawy towarów. W tym przypadku unijna rekompensata, którą otrzymali, jest formą wynagrodzenia. Na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podstawą opodatkowania VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą podatnik otrzymał od nabywcy lub osoby trzeciej. Chodzi także o dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę. MF ustosunkowało się też w tej interpretacji do stawki VAT od takiego wycofania owoców od samych owoców ma to być 5% natomiast od opakowania i transportu – 23%. Inaczej fiskus podchodzi do rekompensaty za utylizację, uznając, że skoro w tym przypadku nie ma odbiorcy towaru, to nie ma też obowiązku odprowadzenia VAT.
Tak więc, od strony technicznej, po otrzymaniu dotacji, w dacie jej otrzymania na konto bankowe, powstaje obowiązek podatkowy. Należy sporządzić dokument wewnętrzny, np. fakturę wewnętrzną, na którym należy naliczyć VAT należny wg właściwej stawki, wpisać otrzymaną dotację do ewidencji sprzedaży VAT i odprowadzić (rozliczyć) podatek należny.
Odpowiedzi udziela Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, podatkowy ekspert „top agrar Polska".
Opr. pł