Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Resort rolnictwa szykuje zmiany w ustawie o płatnościach bezpośrednich

Ministerstwo rolnictwa planuje zmiany w ustawie o płatnościach bezpośrednich. Mają one ułatwić składanie wniosków przez partnerów KSOW; wprowadzą także możliwość wykorzystywania zdjęć geotagowanych we wnioskach o dopłaty i PROW.

Kamila Szałaj12 stycznia 2021, 10:16
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Jedną ze zmian jest umożliwienie wykorzystania tzw. zdjęć geotagowanych. Są to zdjęcia zawierające informacje o długości i szerokości geograficznej miejsca wykonania. Będą one wykorzystywane w sprawach o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności niezwiązanej do tytoniu oraz w ramach PROW.

- Zdjęcia geotagowane stanowią element wykorzystania nowych technologii, który będzie mógł być wykorzystywany jako dowód w sprawie, na podstawie którego można rozstrzygnąć kwestie związane z potwierdzeniem lub też zanegowaniem deklaracji rolnika, czy wypełnienia przez niego zobowiązań - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. 

Zdjęcia geotagowane będą stanowiły dokument urzędowy.

Kolejne projektowane zmiany przewidują, że ostatecznym terminem składania zmian we wniosku o przyznanie płatności będzie 31 maja. 

- Zmiana ta ma jedynie charakter porządkowy, polegający na uwzględnieniu w przepisach krajowych terminu, który wynikał dotychczas wprost z przepisów UE - zaznacza resort rolnictwa.

Następna zmiana umożliwia składanie drogą elektroniczną wniosków o wybór operacji oraz innych dokumentów przez partnerów KSOW.

- Z uwagi na utrzymujący się stan epidemii konieczne jest określenie podstawy prawnej dla
możliwości zastosowania takiego rozwiązania. Partnerzy KSOW, począwszy od pierwszego
konkursu w 2017 r., mają bowiem możliwość składania wniosków o wybór operacji wyłączenie
w formie pisemnej - czytamy w uzasadnieniu.

Ustawa ma wejść w życie 15 marca 2021 r. 

- Termin ten jest konieczny z uwagi na to, że jest to termin rozpoczęcia kampanii składania wniosków o przyznanie płatności - uzasadnia ministerstwo.

Kamila Szałaj


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)