Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Restrukturyzacja małych gospodarstw – kiedy nabór wniosków?

30.03.2018

Drukuj

Restrukturyzacja małych gospodarstw – kiedy nabór wniosków?

Artykuł dostępny

Wszystko wskazuje na to, że wnioski w tegorocznym naborze na „Restrukturyzację małych gospodarstw” będzie można składać nie szybciej niż w maju. Wynika to z prostej matematyki – zgodnie z przepisami, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa musi opublikować ogłoszenie o naborze wniosków o przyznanie pomocy, nie później niż 30 dni przed dniem planowanego rozpoczęcia terminu składania tych wniosków. Skoro do dziś takiego ogłoszenia nie ma, nie ma już szans na uruchomienie tego naboru w kolejnym miesiącu – czyli kwietniu. Uruchomienie naboru w maju też nie jest szczególnie korzystne – przynajmniej do połowy maja, doradcy będą zmagać się z tegorocznymi wnioskami o dopłaty bezpośrednie i raczej trudno będzie znaleźć wolne moce do wypełniania wniosków o premie na restrukturyzacje. Rozsądnie byłoby zatem poczekać z tym naborem aż opadnie kurz po kampanii obszarowej.

Rolnicy czekają na nabór wniosków


A na tegoroczny nabór czeka całkiem sporo małych gospodarstw. Do wzięcia jest premia na inwestycje w wysokości 60 tys. złotych. O jej przyznanie mogą ubiegać się gospodarstwa o wielkości ekonomicznej nieprzekraczającej 10 tys. euro SO. Resort rolnictwa pracuje obecnie nad zmianami w przepisach mającymi umożliwić większej grupie rolników skorzystanie z tej pomocy. Między innymi ma być wprowadzony krótszy okres obowiązkowego ubezpieczenia w KRUS oraz pomoc ma być dostępna także dla osób ubezpieczonych w KRUS na wniosek. Zmienione mają być także kryteria punktowe.

r e k l a m aPrzypomnijmy, że całkowity budżet na realizację „Restrukturyzacji małych gospodarstw” w PROW 2014-2020 wynosi blisko 883 mln euro, czyli około 3,7 mld zł. Pomoc ta będzie przyznawana rolnikowi w formie premii w wysokości 60 tysięcy zł, wypłacanej w dwóch ratach, wynoszących odpowiednio 80% i 20%. Warunkiem wypłaty drugiej raty, podobnie jak w premii dla młodego rolnika, będzie m.in. prawidłowa realizacja biznesplanu dotyczącego restrukturyzacji gospodarstwa.

Restrukturyzację gospodarstwa w ramach tego działania należy rozumieć jako przeprowadzenie zasadniczych zmian poprawiających jego konkurencyjności i zwiększających rentowność poprzez wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa, w szczególności w wyniku zmiany profilu prowadzonej produkcji rolnej.

Dla kogo wsparcie?


Zgodnie z zapisami PROW 2014-2020, pomoc w ramach poddziałania "Restrukturyzacja małych gospodarstw" będzie mogła być przyznana rolnikowi, który:
  • prowadzi na terytorium RP działalność rolniczą w celach zarobkowych,
  • jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego w rozumieniu Kodeksu cywilnego, o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników,
  • posiada gospodarstwo rolne o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro,
  • przedłoży biznesplan dotyczący restrukturyzacji gospodarstwa.
Z możliwości uzyskania premii na rozwój małego gospodarstwa mają być jednak wykluczone osoby, które są beneficjentami jednego z poniższych instrumentów wsparcia:

Polecany artykuł

Kap, kap, płyną… dopłatySzczegółowo o planowanych zmianach w tym działaniu pisaliśmy w marcowym wydaniu "top agrar Polska".

gi

Polecane dla Ciebie:

article icon

Zboża: początek roku z wzrostami cen

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii