Zdjęcie geotagowane w ekoschemacie Rolnictwo węglowe – oświadczenie zostanie z nami na stałe?
Tej wiosny dużo zamieszania wywołała informacja o wykonywaniu przez rolników, którzy stosują m.in. obornik na polu zdjęcia geotagowanego. Ma ono potwierdzić przeoranie tego nawozu w ciągu 12 godzin od aplikacji. Miało to gwarantować dodatkową płatność w ramach ekoschematów. Resort rolnictwa po licznych problemach z tą praktyką zdecydował, że można zamiast zdjęcia geotagowanego złożyć pisemne oświadczenie o przeoraniu. Zarząd KRIR wystąpił z wnioskiem, aby składanie takiego oświadczenia nie było odstępstwem tylko w tym roku, ale także w latach kolejnych.
Patrycja Bernat5 maja 2023, 18:30
Praktyki w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe, czyli przyorywanie obornika i stosowanie naturalnych nawozów płynnych, wymagało wykonania zdjęcia geotagowanego, przy użyciu udostępnionej przez ARiMR aplikacji.
Zdjęcie wykonane powinno zostać w ciągu 12 godzin po aplikacji i wymieszaniu obornika. Resort rolnictwa zdecydował jednak, że w przypadku problemów jest dostępne inne rozwiązanie, a mianowicie złożenie pisemnego oświadczenia.
Czy oświadczenie zawsze zastąpi zdjęcie geotagowane?
Z komunikatu, który wydało ministerstwo rolnictwa, wynika że zdjęcie geotagowane może być zastąpione oświadczeniem niemalże w każdej sytuacji. I jest to prawda, ale musi być podany powód. Trzeba podać przyczynę, dlaczego zdjęcie geotagowane nie mogło zostać wykonane. Jest to przykładowo, brak lub słaby zasięg. W czasie wykonywania zdjęcia musi być dokładna geolokalizacja i GPS.
Brak zasięgu to tylko jeden z problemów przy wykonywaniu zdjęcia geotagowanego. Pojawiają się pytania: od kiedy liczy się czas na wykonanie zdjęcia, czy od początku wywożenia tego obornika, czy od końca?
Na logikę powinno to wyglądać tak, że rolnik wykłada pewną ilość obornika – robi zdjęcie, zaczyna przeorywać – robi zdjęcie. Kłopoty zaczynają się, wtedy kiedy przykładowo pracują dwa rozrzutniki naraz, dlatego oświadczenia są bardzo dobrym rozwiązaniem. Na złożenie oświadczenia rolnik ma 14 dni, w których czasie mogą być kontrole, a także naloty dronowe.
KRIR – wniosek o uznanie oświadczenia na lata kolejne
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa o uproszczenie sposobu dokumentowania zabiegów w ramach ekoschematów, w tym dla rolników, którzy chcieliby stosować praktykę Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji oraz Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo w ramach rolnictwa węglowego.
W tym roku możliwe jest odstępstwo, czyli złożenie kierownikowi biura powiatowego Agencji oświadczenie o wykonaniu praktyki oraz prowadzenie rejestru zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję, zawierający nr działki ewidencyjnej, wielkość powierzchni, datę wykonania zabiegu i jego rodzaj.
Zdaniem KRIR w kolejnych latach problem nie zniknie, a rolnicy w dalszym ciągu będą mieć problem z przesłaniem zdjęcia geotagowanego, chociażby ze względu na brak zasięgu. Dlatego też KRIR wnioskuje o wprowadzenie na stałe możliwości przedstawienia w ARiMR oświadczeń lub zdjęć geotagowanych na równych zasadach, gdzie do wyboru rolnika pozostanie jaką formę postanowi wybrać.
Kiedy powinno być złożone oświadczenie?
14 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli praktyka była zrealizowana w tym roku przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca 2023 r. lub
14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku, nie później jednak niż do 7 listopada 2023 r.
Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.