Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Zdjęcie geotagowane w ekoschemacie Rolnictwo węglowe – oświadczenie zostanie z nami na stałe?

Obrazek

Tej wiosny dużo zamieszania wywołała informacja o wykonywaniu przez rolników, którzy stosują m.in. obornik na polu zdjęcia geotagowanego. Ma ono potwierdzić przeoranie tego nawozu w ciągu 12 godzin od aplikacji. Miało to gwarantować dodatkową płatność w ramach ekoschematów. Resort rolnictwa po licznych problemach z tą praktyką zdecydował, że można zamiast zdjęcia geotagowanego złożyć pisemne oświadczenie o przeoraniu. Zarząd KRIR wystąpił z wnioskiem, aby składanie takiego oświadczenia nie było odstępstwem tylko w tym roku, ale także w latach kolejnych.

Patrycja Bernat5 maja 2023, 18:30
Praktyki w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe, czyli przyorywanie obornika i stosowanie naturalnych nawozów płynnych, wymagało wykonania zdjęcia geotagowanego, przy użyciu udostępnionej przez ARiMR aplikacji.
Zdjęcie wykonane powinno zostać w ciągu 12 godzin po aplikacji i wymieszaniu obornika. Resort rolnictwa zdecydował jednak, że w przypadku problemów jest dostępne inne rozwiązanie, a mianowicie złożenie pisemnego oświadczenia.

Czy oświadczenie zawsze zastąpi zdjęcie geotagowane?

Z komunikatu, który wydało ministerstwo rolnictwa, wynika że zdjęcie geotagowane może być zastąpione oświadczeniem niemalże w każdej sytuacji. I jest to prawda, ale musi być podany powód. Trzeba podać przyczynę, dlaczego zdjęcie geotagowane nie mogło zostać wykonane. Jest to przykładowo, brak lub słaby zasięg. W czasie wykonywania zdjęcia musi być dokładna geolokalizacja i GPS.
Brak zasięgu to tylko jeden z problemów przy wykonywaniu zdjęcia geotagowanego. Pojawiają się pytania: od kiedy liczy się czas na wykonanie zdjęcia, czy od początku wywożenia tego obornika, czy od końca?

Czytaj także: Dopłaty 2023: Oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego w ekoschematach? Tak, ale...

Na logikę powinno to wyglądać tak, że rolnik wykłada pewną ilość obornika – robi zdjęcie, zaczyna przeorywać – robi zdjęcie. Kłopoty zaczynają się, wtedy kiedy przykładowo pracują dwa rozrzutniki naraz, dlatego oświadczenia są bardzo dobrym rozwiązaniem. Na złożenie oświadczenia rolnik ma 14 dni, w których czasie mogą być kontrole, a także naloty dronowe.

KRIR – wniosek o uznanie oświadczenia na lata kolejne

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa o uproszczenie sposobu dokumentowania zabiegów w ramach ekoschematów, w tym dla rolników, którzy chcieliby stosować praktykę Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji oraz Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo w ramach rolnictwa węglowego.

W tym roku możliwe jest odstępstwo, czyli złożenie kierownikowi biura powiatowego Agencji oświadczenie o wykonaniu praktyki oraz prowadzenie rejestru zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję, zawierający nr działki ewidencyjnej, wielkość powierzchni, datę wykonania zabiegu i jego rodzaj.

Zdaniem KRIR w kolejnych latach problem nie zniknie, a rolnicy w dalszym ciągu będą mieć problem z przesłaniem zdjęcia geotagowanego, chociażby ze względu na brak zasięgu. Dlatego też KRIR wnioskuje o wprowadzenie na stałe możliwości przedstawienia w ARiMR oświadczeń lub zdjęć geotagowanych na równych zasadach, gdzie do wyboru rolnika pozostanie jaką formę postanowi wybrać.

Kiedy powinno być złożone oświadczenie?

  • 14 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli praktyka była zrealizowana w tym roku przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca 2023 r. lub
  • 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku, nie później jednak niż do 7 listopada 2023 r.
Wzory oświadczeń do pobrania:

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.Bernat Patrycja 


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)