Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Rozliczyć VAT od wierzytelności

05.07.2017

Drukuj

Rozliczyć VAT od wierzytelności

Artykuł dostępny

Jesteśmy grupą producentów warzyw. Mamy przeterminowane wierzytelności za dostarczone odbiorcom warzywa. Chcemy odzyskać przynajmniej część pieniędzy poprzez zbycie tych wierzytelności lub poprzez odzyskanie przy pomocy firmy windykacyjnej. Czy od czynności zbycia wierzytelności trzeba płacić VAT?

r e k l a m aWierzytelność, co do zasady, nie jest towarem ani usługą, ale prawem rzeczowym. Można nim obracać na podstawie KC – zaznacza Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT. Obrót wierzytelnościami jest faktycznie zaliczany do usług pośrednictwa finansowego. Usługi te są zwolnione z VAT, jednak z wyjątkiem usług ściągania długów i faktoringu, które opodatkowane są stawką 23%. Jednak sprzedaż własnej wierzytelności nie może być zaliczona do usług finansowych, ponieważ jest wykonaniem czynności w ramach działalności gospodarczej.  Takie podejście jest także reprezentowane w licznym orzecznictwie krajowym i w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Tak więc, jeżeli dany podatnik sprzedaje własną wierzytelność od swojego klienta, to czynność taka podlega opodatkowaniu PCC, a jeżeli sprzedającym jest przedsiębiorca, który tę wierzytelność nabył w celu jej odsprzedaży lub windykacji to czynność taka podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%.

Opr. pł
Fot. Łuczak

Polecane dla Ciebie:

article icon

Szybki siew poplonów

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii