Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ruszył nabór na restrukturyzację małego gospodarstwa – jakie warunki musi spełnić gospodarstwo?

Obrazek

ARiMR uruchomiła nabór wniosków o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw. Można zgarnąć 60 tys. zł bezzwrotnej premii. Na co można wydać pieniądze i jakie są warunki przyznania pomocy?

Dorota Kolasińska16 maja 2022, 09:56

Dzisiaj ruszył nabór wniosków o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw. Przyjmowanie wniosków potrwa do 14 lipca br. Osoby zainteresowane uzyskanie pieniędzy muszą posiadać gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa nie może przekraczać 13 tys. euro. Można być ubezpieczonym w KRUSie i ZUSie oraz prowadzić działalność gospodarczą lub pracować na etacie. Jednym z podstawowych warunków jest uzyskanie 25% dochodów lub przychodów z działalności rolniczej.

Nie można się ubiegać o dofinansowanie na restrukturyzację małych gospodarstw, jeśli rolnik ubiegał się o pomoc w ramach mechanizmu; „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętych PROW 2007-2013, a także „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020.

60 tys. zł na co?

Na restrukturyzację małego gospodarstwa można otrzymać 60 tys. zł. Pieniądze Agencja wypłaca w dwóch ratach. Większość bo, 80 proc. rolnik dostaje po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy i 20 proc.  – po poprawnej realizacji biznesplanu.

Wsparcie w całości należy przeznaczyć na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Co najmniej 80 proc. kwoty musi być wydane na środki trwałe, m.in. na: zakup nowych maszyn rolniczych, urządzeń i wyposażenia oraz na budowę, przebudowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej; nabycie gruntów rolnych lub stad podstawowych; zakładanie sadów albo plantacji roślin wieloletnich.

Wnioski można składać od 16 maja do 14 lipca 2022 r. w oddziałach regionalnych Agencji – osobiście, przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

Oprac. dkol na podst. ARiMR

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)