Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ryczałtowiec dzierżawi budynki od vatowca

Obrazek

Jak wygląda sytuacja dzierżawy budynków przez ryczałtowca, jeśli właściciel jest na VAT i przy budowie budynku korzystał z odliczenia podatku VAT?

dr Piotr Łuczak28 września 2017, 08:00
Jak wygląda sytuacja dzierżawy budynków przez ryczałtowca, jeśli właściciel jest na VAT i przy budowie budynku korzystał z odliczenia podatku VAT?

Dzierżawa składników majątkowych przedsiębiorstwa (w tym środków trwałych) używanych przez czynnego podatnika VAT do czynności opodatkowanych podlega opodatkowaniu VAT wg stawki 23% – odpowiada Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

Nie ma tutaj znaczenia status podatkowy wydzierżawiającego. Zatem w omawianym przypadku  właściciel budynku może na żądanie wydzierżawiającego wystawić mu fakturę (bez NIP nabywcy), może wydać mu paragon fiskalny, jeśli ma obowiązek instalacji kasy fiskalnej lub zapisać  czynsz w ewidencji sprzedaży  VAT – jeśli nie ma jeszcze obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Umowa dzierżawy jest w tym przypadku tylko pomocniczym dokumentem dla celów dowodowych.

Pytania i odpowiedzi do VAT co miesiąc w rubryce „top agrar Polska”, a szerokie opracowania i artykuły VAT w kwartalniku „top agroszef Premium”.

Opr. pł


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)