Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Rząd szykuje zmiany w PROW dla młodych rolników - będzie szereg ułatwień

Obrazek

Uwaga młodzi rolnicy! Rząd szykuje zmiany w programach pomocy potrzebnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wykorzystanie pieniędzy ma być łatwiejsze tak, aby nie zwrócić ani jednego euro do unijnego budżetu.

wk14 stycznia 2021, 20:58
Ministerstwo rolnictwo szykuje kolejne zmiany w działaniach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tym razem będą one dotyczyć szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników”.

Podobnie jak w poprzednich tego typu nowelizacjach są one związane z okresem przejściowym Unii Europejskiej, który będzie obowiązywał w latach 2021-2023.

Pierwsza propozycja zmiany przepisów ma charakter czysto techniczny i dotyczy możliwości składania biznesplanu w formie nośnika USB

- Mając na uwadze, że porty USB są standardowym wyposażeniem każdego Biura Powiatowego oraz Oddziału Regionalnego ARiMR, zasadnym jest wprowadzenie możliwości nagrywania biznesplanu na pamięć USB (pendrive)  - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Kolejna zmiana jest związana z łączeniem limitów środków dla województwa mazowieckiego i pozostałych województw. Aktualnie obowiązują dwie listy kolejności przysługiwania pomocy: dla województwa mazowieckiego oraz dla pozostałych województw. Dlatego proponuje się rezygnację z dwóch list kolejności przysługiwania pomocy na rzecz jednej krajowej listy.

- Proponowane rozwiązanie pozwoli na jak najpełniejsze wykorzystanie budżetu przedmiotowego instrumentu wsparcia, oraz pozwoli przyznać pomoc jak największej liczbie wnioskodawców spełniających warunki przyznania pomocy ponieważ „uelastyczni” jej przyznawanie – twierdzi resort rolnictwa.

I wreszcie zmiana wynikająca ze zmiany kodów kwalifikacji rolniczych oraz wprowadzenie nowego zawodu rolniczego, czyli technika turystyki na obszarach wiejskich, który także będzie mógł korzystać z programu.

Jednocześnie MRiRW proponuje wydłużenie ostatecznego terminu realizacji biznesplanów w ramach operacji typu „Premie dla młodych rolników” objętych PROW 2014-2020 i terminu na złożenie wniosku o płatność drugiej raty o 2 lata czyli do 31 sierpnia 2025 r.

Wnioskodawcy z naboru 2020 r. złożyli 5096 wniosków na program „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników”. Wcześniej z programu pomocy skorzystało 18 810 rolników. wk

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy