Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

„Sołtys plus”. Kiedy rusza program 300 zł dla sołtysów?

Obrazek

Dodatek emerytalny dla sołtysów. Taką pomoc planuje rząd. Mowa tutaj o 300 zł w formie regularniej pomocy. Od kiedy wsparcie wejdzie w życie?

3 kwietnia 2023, 14:52
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, trafił projekt przyznania świadczenia pieniężnego sołtysom w wysokości 300 złotych. Jest to dodatek emerytalny, który stanowiłby regularną formę pomocy.

– Z tytułu pełnienia funkcji sołtysa nie przysługuje wynagrodzenie. Funkcja ta nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym, a czas sprawowania kadencji nie jest wliczany do okresu zatrudnienia. Tym samym wysiłek włożony przez sołtysów na rzecz społeczności wiejskiej nie jest w odpowiedni sposób wynagrodzony. Do najczęstszych obowiązków sołtysa zaliczamy organizowanie zebrań wiejskich i wykonywanie ich uchwał, zarządzanie mieniem komunalnym i gminnym, inkasowanie podatków lokalnych czy dostarczanie nakazów podatkowych. Sołtys organizuje również życie społeczno-kulturalne na wsi. Wszystkie te zadania wykonuje społecznie, poza swoją aktywnością zawodową – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Kiedy projekt „sołtys plus” wejdzie w życie?

Na razie nie wiadomo, jaki będzie termin ostateczny. Plany obejmują rok 2023, a dokładnie II kwartał 2023 r.

  • Komu należy się dodatek do emerytury?
  • Jaka pomoc dla sołtysów?

Czytaj więcej TUTAJ:  300 zł dla sołtysów? Od kiedy ruszy program „sołtys plus”?


fot. archiwum Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)