Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Sposób na obejście VAT

19.05.2017

Drukuj

Sposób na obejście VAT

Artykuł dostępny

Jestem podatnikiem VAT od 10 lat. W 2015 roku przekazałem synowi 30 ha w ramach Młodego Rolnika. Teraz chciałbym mu przekazać ciągnik zakupiony w 2008 r. we Francji na fakturę VAT-marża oraz agregat uprawowo-siewny zakupiony w 2002 roku. W jaki sposób przekazać te maszyny synowi, aby uniknąć podatku VAT – pyta nasz Czytelnik.

r e k l a m aZdaniem Romana Włodarza – prezesa Śląskiej Izby Rolniczej i naszego redakcyjnego eksperta VAT, zbycie części majątku przedsiębiorstwa podatnika czynnego VAT może odbyć się w drodze sprzedaży lub darowizny, a wybór formy ma istotne znaczenie.

Bez prawa odliczenia

Zakup ciągnika na fakturę VAT – marża nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT, co ma znaczenie przy późniejszym zbyciu drogą darowizny na cele osobiste, w trybie przewidzianym w art. 7 ust. 2. Ponieważ nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, darowizna tego ciągnika będzie zwolniona z VAT. W takim przypadku należy sporządzić umowę darowizny i wykreślić maszynę z ewidencji środków trwałych. Jednak sprzedaż tego ciągnika nie będzie korzystała ze zwolnienia, co wynika z art. 43 ust. 1 pkt 2, ponieważ ten był on wykorzystywany na cele działalności opodatkowanej. Zatem w takim przypadku, niezależnie od tego kto będzie nabywcą, należy wystawić fakturę VAT ze stawką23%.

Agregat uprawowo-siewny został zakupiony w czasie, gdy nasz Czytelnik miał status rolnika ryczałtowego, a na dodatek obowiązywała stawka „0% VAT” na maszyny i ciągniki rolnicze. Zatem przy darowiźnie takiej maszyny będzie obowiązywało zwolnienie z VAT, natomiast przy sprzedaży, z powodów wymienionych wyżej, będzie obowiązywała stawka 23%.
Opr. pł

W każdym kolejnym numerze „top agroszef Premium” szerokie materiały poświęcone VAT: kalkulacje, porady, pytania i odpowiedzi. Kwartalnik „agroszef” w promocyjnej cenie – tylko 20 zł/rok do prenumeraty „top agrar Polska”. Zadzwoń już teraz: 61 886 29 28.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Wszystkie wojny Ameryki

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii