Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Sposób na obejście VAT

Obrazek

Ojciec przekazuje synowi maszyny. Czy jest sposób na obejście VAT, pyta nasz Czytelnik?

dr Piotr Łuczak19 maja 2017, 16:26

Jestem podatnikiem VAT od 10 lat. W 2015 roku przekazałem synowi 30 ha w ramach Młodego Rolnika. Teraz chciałbym mu przekazać ciągnik zakupiony w 2008 r. we Francji na fakturę VAT-marża oraz agregat uprawowo-siewny zakupiony w 2002 roku. W jaki sposób przekazać te maszyny synowi, aby uniknąć podatku VAT – pyta nasz Czytelnik.

Zdaniem Romana Włodarza – prezesa Śląskiej Izby Rolniczej i naszego redakcyjnego eksperta VAT, zbycie części majątku przedsiębiorstwa podatnika czynnego VAT może odbyć się w drodze sprzedaży lub darowizny, a wybór formy ma istotne znaczenie.

Bez prawa odliczenia

Zakup ciągnika na fakturę VAT – marża nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT, co ma znaczenie przy późniejszym zbyciu drogą darowizny na cele osobiste, w trybie przewidzianym w art. 7 ust. 2. Ponieważ nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, darowizna tego ciągnika będzie zwolniona z VAT. W takim przypadku należy sporządzić umowę darowizny i wykreślić maszynę z ewidencji środków trwałych. Jednak sprzedaż tego ciągnika nie będzie korzystała ze zwolnienia, co wynika z art. 43 ust. 1 pkt 2, ponieważ ten był on wykorzystywany na cele działalności opodatkowanej. Zatem w takim przypadku, niezależnie od tego kto będzie nabywcą, należy wystawić fakturę VAT ze stawką23%.

Agregat uprawowo-siewny został zakupiony w czasie, gdy nasz Czytelnik miał status rolnika ryczałtowego, a na dodatek obowiązywała stawka „0% VAT” na maszyny i ciągniki rolnicze. Zatem przy darowiźnie takiej maszyny będzie obowiązywało zwolnienie z VAT, natomiast przy sprzedaży, z powodów wymienionych wyżej, będzie obowiązywała stawka 23%.
Opr. pł

W każdym kolejnym numerze „top agroszef Premium” szerokie materiały poświęcone VAT: kalkulacje, porady, pytania i odpowiedzi. Kwartalnik „agroszef” w promocyjnej cenie – tylko 20 zł/rok do prenumeraty „top agrar Polska”. Zadzwoń już teraz: 61 886 29 28.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)