Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Sprzedaż częściowo przetworzona: czy nadal będę rolnikiem ryczałtowym?

Obrazek

Rolnik ryczałtowy prowadzi gospodarstwo a także stawy karpiowe. Chce zacząć sprzedawać częściowo przetworzone produkty i zastanawia się, czy nie utraci statusu rolnika ryczałtowego? Na pytanie Czytelnika odpowiada nasz ekspert. 

15 września 2023, 09:38

Sprzedaż częściowo przetworzonych produktów

Jestem rolnikiem ryczałtowym i posiadam kilka hektarów stawów karpiowych. Dotychczas sprzedawałem karpie w całości, jednak chciałbym rozpocząć sprzedaż filetów. Czy w tej sytuacji nadal będę mógł nadal być rolnikiem ryczałtowym?

Marek T. (woj. dolnośląskie)

Kiedy rolnik traci status ryczałtowego?

Istotna jest tutaj odpowiedź, czy sprzedaż filetów rybnych mieści się w definicji działalności rolniczej art. 2.1.15 ustawy o VAT – od 2 lat nie obowiązuje już załącznik nr 1 z wykazem produktów rolnych – [15) działalności rolniczej – rozumie się przez to produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również (…) chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie (…), a także świadczenie usług rolniczych].

Drugi warunek – kryterium produktu rolnego – [20) produktach rolnych – rozumie się przez to towary pochodzące z własnej działalności rolniczej rolnika ryczałtowego oraz towary, o których mowa w art. 20, ust. 1c i 1d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych]. Art. 20, ust. 1c uznaje: za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10, ust. 1, pkt 9 uważa się również przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych. Zatem, przy założeniu, że Czytelnik nie będzie zatrudniał pracowników i rozbiór będzie dokonany w warunkach gospodarstwa – nie utraci statusu rolnika ryczałtowego.

Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. archiwum PWRTen artykuł pochodzi z wydania 09/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)