Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Stawka VAT na sprzedaż własnego drewna

Obrazek

Nasz Czytelnik pyta: Z jakim VAT mam sprzedawać swoje drewno opałowe i tartaczne innym rolnikom i podmiotom? Jestem vatowcem.

dr Piotr Łuczak20 października 2017, 06:00
Odpowiedź: Problem sprzedaży drewna z gospodarstwa rolnego przez podatnika czynnego VAT dotyczy w istocie zastosowania właściwej klasyfikacji PKWiU i stawki VAT – uważa Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.  Drewno z własnego lasu można sprzedawać – w ujęciu postaci technicznej – jako drewno w kłodach oraz jako drewno pocięte na krótsze odcinki, dostosowane do spalania np. w kominkach. Pomijamy tutaj sprzedaż drewna pociętego na deski, krawędziaki itp. materiał budowlany, bo to jest już produkt przetworzony, ze stawką 23%.

Drewno w kłodach na cele budowlane (np. drewno tartaczne, dłużyce itp.) ma kod PKWiU 02.20.12.0 oraz 02.20.11.0. i jako takie może być sprzedawane ze stawką 23%. Taka stawkę stosują też Lasy Państwowe. Pod symbolem PKWiU 02.20.14.0 znajduje się „Drewno opałowe”, dla którego stosuje się stawkę obniżoną 8%, przy czym ustawodawca nie uzależnił preferencyjnej 8% stawki podatku VAT, dla drewna opałowego od sposobu jego pakowania bądź sprzedaży luzem.

Zatem, jeśli rolnik – vatowiec  sprzedaje swoje drewno innym osobom lub podmiotom z przeznaczeniem na opał, musi zastosować stawkę 8%. W szczególności należy pamiętać, że organy skarbowe mają możliwość sprawdzenia przeznaczenia drewna, a więc i ustalenia prawidłowości zastosowanej stawki VAT. Jeśli np. sprzedamy drewno grube z normalnych cięć do tartaku na dalszy przerób, to nie można tego uznać jako sprzedaż „drewna opałowego” ze stawką 8%. Z kolei sprzedaż drewna osobie fizycznej lub rolnikowi na cele opałowe, niezależnie od postaci tego drewna, może być obciążona stawką 8% VAT. Przy sprzedaży drewna na rzec osób fizycznych i rolników ryczałtowych należy pamiętać o ewentualności obowiązku stosowania kasy fiskalnej.
Opr. pł
Fot. Łuczak


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)