Stawka VAT na sprzedaż własnego drewna

Stawka VAT na sprzedaż własnego drewna

Nasz Czytelnik pyta: Z jakim VAT mam sprzedawać swoje drewno opałowe i tartaczne innym rolnikom i podmiotom? Jestem vatowcem.

r e k l a m a

Odpowiedź: Problem sprzedaży drewna z gospodarstwa rolnego przez podatnika czynnego VAT dotyczy w istocie zastosowania właściwej klasyfikacji PKWiU i stawki VAT – uważa Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.  Drewno z własnego lasu można sprzedawać – w ujęciu postaci technicznej – jako drewno w kłodach oraz jako drewno pocięte na krótsze odcinki, dostosowane do spalania np. w kominkach. Pomijamy tutaj sprzedaż drewna pociętego na deski, krawędziaki itp. materiał budowlany, bo to jest już produkt przetworzony, ze stawką 23%.

Drewno w kłodach na cele budowlane (np. drewno tartaczne, dłużyce itp.) ma kod PKWiU 02.20.12.0 oraz 02.20.11.0. i jako takie może być sprzedawane ze stawką 23%. Taka stawkę stosują też Lasy Państwowe. Pod symbolem PKWiU 02.20.14.0 znajduje się „Drewno opałowe”, dla którego stosuje się stawkę obniżoną 8%, przy czym ustawodawca nie uzależnił preferencyjnej 8% stawki podatku VAT, dla drewna opałowego od sposobu jego pakowania bądź sprzedaży luzem...

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii