Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Stopy procentowe nadal bez zmian

Obrazek

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego ma poziomie ustalonym w marcu br. i utrzymanym w kwietniu oraz maju br.

Bartłomiej Czekała4 czerwca 2015, 06:49

Przypomnijmy, że od trzech miesięcy stopy procentowe są najniższe od momentu urynkowienia gospodarki w 1989 roku. Cztery podstawowe stopy procentowe NBP wynoszą obecnie odpowiednio w skali rocznej:

  • stopa referencyjna 1,50%,
  • stopa lombardowa 2,50%,
  • stopa depozytowa 0,50%,
  • stopa redyskonta weksli 1,75%.

To dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy kredytów i tych, którzy zamierzają się o nie ubiegać, bowiem ich oprocentowanie nadal będzie niższe niż w styczniu i lutym br. i takie same jak w marcu, kwietniu i maju br.

W komunikacie wydanym po swoim posiedzeniu RPP napisała: "Wzrost aktywności gospodarczej na świecie pozostaje umiarkowany, przy czym w 2015 r. oczekiwane jest jego nieznaczne przyspieszenie. W strefie euro następuje stopniowe ożywienie wzrostu gospodarczego, choć w dalszym ciągu jest on na niskim poziomie. W Stanach Zjednoczonych – mimo osłabienia dynamiki PKB w I kwartale – oczekiwana jest kontynuacja ożywienia gospodarczego w kolejnych kwartałach. Jednocześnie w większości największych gospodarek wschodzących dynamika aktywności gospodarczej obniża się, a u wschodnich partnerów handlowych Polski, tj. w Rosji i na Ukrainie perspektywy gospodarcze pozostają niekorzystne.
Od majowego posiedzenia RPP kurs złotego wobec euro oraz dolara uległ osłabieniu i 3 czerwca wynosił 4,13 PLN za 1 EUR i 3,71 PLN za 1 USD.

   bcz

Źródło: NBP
Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)