Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Straty w związku z ptasią grypą – Kiedy rusza nabór i do kiedy trwa? Znamy datę!

Obrazek

Wnioski o udzielenie wsparcia finansowego w związku ze stratami w produkcji drobiu, poniesionymi przez wysoce zjadliwą grypę ptaków, można składać już na dniach. Kto może ubiegać się o wsparcie i gdzie składać wnioski?

Patrycja Bernat6 czerwca 2023, 13:50
Wnioski o udzielenie wsparcia finansowego z tytułu strat w produkcji drobiu poniesionych na skutek zastosowania przepisów weterynaryjnych w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków w okresie od 2019 roku do 2021 roku można składać od 9 czerwca 2023 do 30 czerwca 2023 roku.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

O udzielenie wsparcia finansowego może ubiegać się każdy producent rolny, który w okresie:
 • 29.12.2019 – 13.05.2020 r. lub
 • 24.11.2020 – 28.07.2021 r.,
prowadził gospodarstwo drobiarskie, które jak czytamy na stronie ministerstwa:
 • które znajdowało się na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, o których mowa w § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków (Dz. U. poz. 1752), wyznaczonym w rozporządzeniu wojewody lub powiatowego lekarza weterynarii ustawiającym te obszary w związku wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, w okresach, o których mowa powyżej,
 • w którym zastosowano w tych okresach środki, o których mowa w § 11 ust. 1–3 lub § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków (tj. środki wynikające z rozporządzenia wojewody lub powiatowego lekarza weterynarii ustanawiającego obszar zapowietrzony i zagrożony w związku wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, w okresach, o których mowa powyżej).

Zobacz także: Hodowcy drobiu są dyskryminowani? Niesprawiedliwa pomoc pomiędzy rolnikami

O jakie wsparcie można się ubiegać?

Producent rolny w odniesieniu do wymienionych wcześniej okresów i w odniesieniu do gospodarstwa można ubiegać się tylko i wyłącznie o jeden rodzaj wsparcia:
 • wsparcie z tytułu strat w produkcji jaj wylęgowych,
 • wsparcie z tytułu strat w produkcji jaj spożywczych,
 • wsparcie z tytułu niepodejmowania produkcji w gospodarstwie,
 • wsparcie z tytułu sprzedaży zwierząt po obniżonej cenie,
 • wsparcie z tytułu strat związanych z wydłużonymi okresami tuczu.

Gdzie można składać wnioski o wsparcie finansowe?

Wnioski składać można w Oddziale Regionalnym ARiMR, który jest właściwy ze względu na zamieszkanie, na formularzach, które zostały opracowane przez ARiMR, ale również:
 • za pośrednictwem Poczty Polskiej, lub innego operatora pocztowego czy firmy kurierskiej,
 • przez platformę ePUAP, lub przez usługę mObywatel.

Bernat Patrycja
Źródło: Gov.pl
Fot: enavto.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)