Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Szczegóły pomocy dla punktów skupu zbóż: niskooprocentowane kredyty. Jakie warunki?

Obrazek

Robert Telus, po wizycie w punktach skupu zbóż i rozmowach z przedstawicielami tych firm, zapowiedział pomoc. Teraz pojawia się coraz więcej szczegółów dotyczących wsparcia. Jakie będą zasady?

Dorota Kolasińska26 maja 2023, 14:18

Robert Telus kilka dni temu powiedział, że trwają prace nad przygotowaniem pomocy dla punktów skupu zbóż, ale również owoców miękkich. Wówczas zdradził jedynie, że pomoc nie przybierze formy dopłaty, ale kredytu niskoprocentowego.

Dzisiaj na antenie Polskiego Radia minister Telus powiedział, że aby firmy miały środki na zakup w nowym sezonie, będą potrzebować wsparcia. A tym wsparciem mają być kredyty do 40 mln zł na okres 18 miesięcy, które zajmują się skupem zbóż i owoców od polskich producentów.

Dzisiaj w resorcie rolnictwa odbyło się spotkanie z przedstawicielami obydwu sektorów w tej sprawie.


Niskooprocentowane kredyty dla skupów

- Małe firmy skupowe mają wciąż dużo zboża, najwięcej kukurydzy. Giełda Matif znacząco obniżyła cenę zboża. Stąd nasza propozycja kredytów – powiedział szef resortu rolnictwa.


Minister Telus powiedział również, że do Rady Ministrów trafił projekt dotyczący kredytów skupujących.

- Rada Ministrów przyjęła propozycję, którą złożyłem. Premier Mateusz Morawiecki zaakceptował uruchomienie nowej linii kredytów dla firm skupujących od polskiego rolnika zboża i owoce miękkie, inaczej jagodowe, aby zacząć skupować owoce od polskich rolników, ogrodników i sadowników. Kredyt 2%, resztę zapłaci państwo. Jest to oszacowane na kwotę 370 mln zł na ten rok – mówił Telus.

Kto skorzysta ze wsparcia?

Ze wsparcia będzie mogła skorzystać mała i średnia firma, która skupuje produkty od polskich rolników. Pomoc będzie przysługiwała podmiotom, które skupiły zboże od polskich rolników od 15 maja do 31 sierpnia br. oraz dla owoców miękkich od 1 czerwca do 30 września br.

- Czekamy na notyfikację do Komisji Europejskiej. Mamy nadzieję, że Unia Europejska nam to jak najszybciej notyfikuje, czyli pozwoli uruchomić pomoc z budżetu krajowego – dodał Telus.

Firma, która będzie chciała skorzystać z tego kredytu musi mieć zdolność kredytową, będą to weryfikować banki.

 

dkol
Fot. archiwum TAPPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)