Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Uzupełniająca Płatność Obszarowa – ile pieniędzy dostaną rolnicy i kiedy?

Obrazek

Wiemy, kto będzie mógł się ubiegać o Uzupełniającą Płatność Obszarową. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 400 mln zł i jego zdaniem przyczyni się to do częściowego wyrównania dopłat bezpośrednich do poziomu unijnego. Wnioski będzie można składać już niedługo.

wk14 lutego 2022, 17:24

Ministerstwo rolnictwa opublikowało szereg rozporządzeń dotyczące Uzupełniającej Płatności Obszarowej (UPO).

UPO była realizowana w latach wcześniejszych – po raz ostatni w 2013 r., w ramach przejściowego wsparcia krajowego. I zgodnie z unijnymi przepisami zasady przyznawania tej pomocy powinny być obecnie takie same jak wtedy.

Dla kogo UPO?

Minister rolnictwa zdecydował, że uzupełniająca płatność podstawowa będzie przysługiwać do następujących rodzajów upraw:

 • zboża;

 • rośliny oleiste – rzepak, rzepik, słonecznik i soja;

 • rośliny wysokobiałkowe – bób, bobik, łubin słodki i groch siewny;

 • rośliny strączkowe – wyka  siewna,  soczewica  jadalna  i  ciecierzyca  pospolita;

 • rośliny strączkowe pastewne;

 • len włóknisty i oleisty;

 • konopie włókniste;

 • rośliny  przeznaczone na materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany;

 • rośliny motylkowate drobnonasienne;

 • rośliny  okopowe  pastewne, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych;

 • trawy na trwałych użytkach zielonych przeznaczone na susz paszowy;

 • mieszanki roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami na gruntach rolnych innych niż trwałe użytki zielone.

Szczegółowe wymagania

Jednocześnie rząd wprowadził zmiany w formularza wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w szczegółowych wymaganiach jakie te wnioski powinny spełniać.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 15 marca 2022 r. Dzięki temu przepisy  rozporządzenia będą obowiązywały od pierwszego dnia terminu składania wniosków o przyznanie płatności za 2022 r.

Szacunki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mówią, że o uzupełniająca płatność podstawową sięgnie 1,1 mln rolników.

Budżet UPO - ile dostaną rolnicy?

W 2022 r. na UPP zostanie przeznaczona kwota 400 mln zł. Pierwsza transza 200 mln zł ma być wypłacone jeszcze w tym roku. Pozostałe 200 mln zł w 2023 r. Pierwsze wypłaty będą miały miejsce od 17 października, gdy ruszy wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich. Od 1 grudnia będą realizowane pozostałe przelewy.

Wyrównanie do średniej unijnej?

UPP będzie przysługiwała do ponad 9 mln ha i ma w założeniu przyczynić się do wzrostu średniego poziomu wsparcia dla zdecydowanej większości rolników.

– Dzięki utrzymaniu płatności redystrybucyjnej oraz przywróceniu od 2022 r. uzupełniającej płatności podstawowej już od przyszłej kampanii, rolnicy posiadający gospodarstwa o wielkości od 3 do 30 ha użytków rolnych, czyli grupa gospodarstw o najniższych dochodach, uzyskają płatności bezpośrednie na średnim poziomie przekraczającym średnią UE – informowała w listopadzie zeszłego roku wiceminister rolnictwa,

Anna Gembicka.

wk
fot. EnvatoElements


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)