Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

VAT, gdy chcesz wrócić na gospodarstwo…

02.01.2018

Drukuj

VAT, gdy chcesz wrócić na gospodarstwo…

Artykuł dostępny

Po przekazaniu gospodarstwa w całości w związku z przejściem na emeryturę KRUS  i złożeniu deklaracji VAT-Z zostanę wykreślony w ewidencji czynnych podatników VAT. Czy jest możliwe i po jakim czasie  (bez konieczności zwracania VAT z lat w których prowadziło się gospodarstwo) rozpoczęcie znów działalności rolniczej i czy można zostać ryczałtowcem? – pyta nasz Czytelnik.

r e k l a m aMamy tutaj dwa obszary problemowe – przepisy KRUS oraz VAT – wskazuje Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT. Biorąc pod uwagę przepisy KRUS, nasz Czytelnik całkowicie zaprzestał prowadzenia gospodarstwa rolnego, czyli, jak należy przyjąć, posiada mniej niż 1 ha UR lub nie posiada gruntów rolnych w ogóle i pobiera od tej pory emeryturę w całości. Jeśli ponownie rozpocznie prowadzenie działalności rolniczej, np. na dzierżawionym gruncie o powierzchni ponad 1 ha UR (lub 1 ha przeliczeniowy), to formalnie utraci prawo do części uzupełniającej emerytury KRUS.

Biorąc pod uwagę przepisy VAT, to po przekazaniu całego gospodarstwa nastąpiło definitywne przerwanie ciągłości statusu czynnego podatnika VAT i ewentualne przyszłe rozpoczęcie działalności rolniczej przez takiego podatnika oznacza rozpoczęcie „od nowa” historii podatnika VAT.  Nie ma tutaj żadnego znaczenia status rolnika w KRUS, a tylko fakt wykonywania „działalności rolniczej” wg definicji Ustawy o VAT. Możliwe są tu następujące przypadki:
  • emeryt posiada jakikolwiek grunt rolny (własny lub dzierżawiony), czyli prowadzi „działalność rolniczą”  i dokonuje dostawy  produktów rolnych. Sam fakt dokonywania tych dostaw czyni go automatycznie „rolnikiem ryczałtowym”, jednak jeśli nie posiada co najmniej 1 ha UR, nie będzie mógł zrezygnować ze zwolnienia i stać się czynnym podatnikiem VAT;
  • emeryt posiada co najmniej 1 ha UR, prowadzi działalność rolniczą i dokonuje dostaw – staje się posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu VAT o statusie rolnika ryczałtowego z prawem rezygnacji do zwolnienia;
  • emeryt posiada mniej niż 1 ha UR lub nie posiada w ogóle UR i rozpoczyna działalność rolniczą w ramach działu specjalnego produkcji rolnej poza gospodarstwem rolnym, np. hodowlę kotów rasowych – wg VAT rozpoczął prowadzenie działalności rolniczej jako rolnik ryczałtowy z prawem rezygnacji ze zwolnienia VAT.
Roman Włodarz
Opr. pł

Od nowego roku czekają rolników nowe zasady rozliczeń VAT. Szeroko omawiamy je na naszych warsztatach VAT. Zapisy – kliknij TUTAJ.

Na bieżąco o VAT w kwartalniku „top agroszef Premium”. Zapraszamy do jego prenumeraty. Kliknij TUTAJ.


W najnowszym wydaniu agroszefa m.in.:
  • jak zatrudnić pracownika ze Wschodu;
  • najnowsze zmiany w opodatkowaniu Ukraińców i innych pracowników ze Wschodu;
  • pomocnik w gospodarstwie a KRUS;
  • pytania i odpowiedzi do VAT.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Husaria: nasz pomysł na pole bez kamieni

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii