Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

VAT a sprzedaż kombajnu „samemu sobie”

25.01.2018

Drukuj

VAT a sprzedaż kombajnu „samemu sobie”

Artykuł dostępny

Odpowiedź: Jeśli Czytelnik jest jedynym podatnikiem VAT dla gospodarstwa i dla działalności usługowej, to zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług rolniczych (PKD 01.61.ex) nie jest równoznaczne z zakończeniem działalności rolniczej VAT – uważa Roman Włodarz, nasz ekspert VAT, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.

r e k l a m aZ punktu widzenia VAT kombajn wykorzystywany do działalności usługowej podatnika jest tym samym wykorzystywany do działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym tego podatnika. Faktycznie, jeśli ten kombajn ma nadal służyć w gospodarstwie, to likwidacja działalności usługowej w ogóle nie zmienia statusu VAT tej maszyny. Oczywiście taki kombajn można sprzedać innej osobie na fakturę VAT przed likwidacją działalności, co pozwoli uniknąć zapłaty podatku od pozostałości majątku (w kwocie netto) po likwidacji.

Sprzedaż tego kombajnu „samemu sobie” będzie rodziła konieczność odprowadzenia podatku VAT, a z punktu widzenia VAT nie można faktycznie wystawić sobie faktury. Tak więc, jeśli kombajn ma pozostać w gospodarstwie, to patrząc przez pryzmat VAT nie dochodzi do likwidacji działalności podatnika VAT (art. 14) i w tym sensie nie trzeba nic robić. Natomiast z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych pozostanie kwestia remanentu likwidacyjnego (kombajn wg wartości rynkowej netto) oraz zapłaty podatku w zeznaniu rocznym PIT 36.

Opr. pł

Fot. Łuczak

Polecany artykuł

Premiera kombajnu Rostselmash Nova 330

Zapraszamy na nasze najnowsze seminaria VAT w dniach 6 i 7 lutego br. szczegóły – kliknij tutaj.


Polecane dla Ciebie:

article icon

Plan zagospodarowania przestrzennego i wezwanie do zapłaty planistycznej

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii