Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

VAT a sprzedaż kombajnu „samemu sobie”

Obrazek

Kupiłem kombajn zbożowy na „Różnicowanie”. Teraz chciałbym jak najszybciej zlikwidować działalność gospodarczą. Czy to prawda, że sam sobie muszę sprzedać maszynę? Co z VAT?

dr Piotr Łuczak25 stycznia 2018, 15:49
Odpowiedź: Jeśli Czytelnik jest jedynym podatnikiem VAT dla gospodarstwa i dla działalności usługowej, to zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług rolniczych (PKD 01.61.ex) nie jest równoznaczne z zakończeniem działalności rolniczej VAT – uważa Roman Włodarz, nasz ekspert VAT, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.

Z punktu widzenia VAT kombajn wykorzystywany do działalności usługowej podatnika jest tym samym wykorzystywany do działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym tego podatnika. Faktycznie, jeśli ten kombajn ma nadal służyć w gospodarstwie, to likwidacja działalności usługowej w ogóle nie zmienia statusu VAT tej maszyny. Oczywiście taki kombajn można sprzedać innej osobie na fakturę VAT przed likwidacją działalności, co pozwoli uniknąć zapłaty podatku od pozostałości majątku (w kwocie netto) po likwidacji.

Sprzedaż tego kombajnu „samemu sobie” będzie rodziła konieczność odprowadzenia podatku VAT, a z punktu widzenia VAT nie można faktycznie wystawić sobie faktury. Tak więc, jeśli kombajn ma pozostać w gospodarstwie, to patrząc przez pryzmat VAT nie dochodzi do likwidacji działalności podatnika VAT (art. 14) i w tym sensie nie trzeba nic robić. Natomiast z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych pozostanie kwestia remanentu likwidacyjnego (kombajn wg wartości rynkowej netto) oraz zapłaty podatku w zeznaniu rocznym PIT 36.

Opr. pł

Fot. ŁuczakZapraszamy na nasze najnowsze seminaria VAT w dniach 6 i 7 lutego br. szczegóły – kliknij tutaj.
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)