VAT a sprzedaż kombajnu „samemu sobie”

VAT a sprzedaż kombajnu „samemu sobie”

Kupiłem kombajn zbożowy na „Różnicowanie”. Teraz chciałbym jak najszybciej zlikwidować działalność gospodarczą. Czy to prawda, że sam sobie muszę sprzedać maszynę? Co z VAT?

r e k l a m a

Odpowiedź: Jeśli Czytelnik jest jedynym podatnikiem VAT dla gospodarstwa i dla działalności usługowej, to zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług rolniczych (PKD 01.61.ex) nie jest równoznaczne z zakończeniem działalności rolniczej VAT – uważa Roman Włodarz, nasz ekspert VAT, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.

Z punktu widzenia VAT kombajn wykorzystywany do działalności usługowej podatnika jest tym samym wykorzystywany do działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym tego podatnika. Faktycznie, jeśli ten kombajn ma nadal służyć w gospodarstwie, to likwidacja działalności usługowej w ogóle nie zmienia statusu VAT tej maszyny. Oczywiście taki kombajn można sprzedać innej osobie na fakturę VAT przed likwidacją działalności, co pozwoli uniknąć zapłaty podatku od pozostałości majątku (w kwocie netto) po likwidacji.

Sprzedaż tego kombajnu „samemu sobie” będzie rodziła konieczność odprowadzenia podatku VAT, a z punktu widzenia VAT nie można faktycznie wystawić sobie faktury. Tak więc, jeśli kombajn ma pozostać w gospodarstwie, to patrząc przez pryzmat VAT nie dochodzi do likwidacji działalności podatnika VAT (art. 14) i w tym sensie nie trzeba nic robić. Natomiast z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych pozostanie kwestia remanentu likwidacyjnego (kombajn wg wartości rynkowej netto) oraz zapłaty podatku w zeznaniu rocznym PIT 36.

Opr. pł

Fot. Łuczak



Zapraszamy na nasze najnowsze seminaria VAT w dniach 6 i 7 lutego br. szczegóły – kliknij tutaj.


Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii