Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

VAT za skradzione lub zniszczone zboże

27.12.2017

Drukuj

VAT za skradzione lub zniszczone zboże

Artykuł płatny

Pytanie: Jesteśmy grupą producentów zbóż w formie sp. z o.o. W czasie nawałnic został zerwany częściowo dach na magazynie płaskim grupy, gdzie leżało w pryzmie ok. 900 ton zboża. Zboże zostało częściowo zalane i zanieczyszczone (ok. 150 ton). W trakcie ratowania tego zboża został też ujawniony niedobór ok. 40 ton  zboża, co zostało zgłoszone do organów ścigania. Sprawę, z braku winnych, umorzono. Jak w tej sytuacji skorygować VAT od tych strat?

Odpowiedź: W omawianym przypadku mamy dwa rodzaje strat w środkach obrotowych (w tym przypadku w towarach handlowych), przy założeniu, że owo zboże było już własnością Grupy, a nie w przechowaniu – zaznacza – uważa Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

Strata zboża w wyniku zdarzenia losowego, jakim niewątpliwie jest huragan, jest niezależna od przedsiębiorcy i prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z jego nabyciem zostaje zachowane. Nie ma też obowiązku dokonywania korekt odliczonego podatku. Potwierdza to także orzecznictwo TSUE (np. wyrok z 15 stycznia 1998 r.). Podobne stanowiska znajdujemy w licznych interpretacjach krajowych oraz w wyrokach NSA, przy czym istotnym warunkiem zwolnienia z obowiązku korekty jest odpowiednie udokumentowanie strat. W tym przypadku będzie to np. protokół Komisji powołanej przez właściwego wojewodę, protokołu ubezpieczyciela, protokołu komisyjnego ważenia zboża. Nie ma tu żadnego (z punktu widzenia VAT – bo dla podatku dochodowego jest inaczej) znaczenia, czy, ewentualnie, Grupa sprzedała zmoczone zboże innemu podmiotowi, czy też np. wywiozła i przyorała na polu...

Przeczytaj cały artykuł w wersji premium
dla prenumeratorów.

Jeśli jesteś prenumeratorem, lub wykupiłeś dostęp do serwisu - ZALOGUJ SIĘ
Nie masz wykupionego dostępu wybierz jedną z opcji:

Pojedynczy artykuł

3,69 zł

/ za artykuł

Zamawiam

Polecamy

Miesięczny dostęp
+ e-wydanie

19,90 zł

/ za miesiąc

Zamawiam

Dla prenumeratorów

0,00 zł

Zaloguj się

Mam już prenumeratę lub konto premium Zaloguj się

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii