VAT za skradzione lub zniszczone zboże

VAT za skradzione lub zniszczone zboże

Czy należy rozliczać VAT za produkty rolne, które uległy uszkodzeniu w związku z nawałnicami? Jak rozliczać VAT za produkty skradzione?

r e k l a m a

Pytanie: Jesteśmy grupą producentów zbóż w formie sp. z o.o. W czasie nawałnic został zerwany częściowo dach na magazynie płaskim grupy, gdzie leżało w pryzmie ok. 900 ton zboża. Zboże zostało częściowo zalane i zanieczyszczone (ok. 150 ton). W trakcie ratowania tego zboża został też ujawniony niedobór ok. 40 ton  zboża, co zostało zgłoszone do organów ścigania. Sprawę, z braku winnych, umorzono. Jak w tej sytuacji skorygować VAT od tych strat?

Odpowiedź: W omawianym przypadku mamy dwa rodzaje strat w środkach obrotowych (w tym przypadku w towarach handlowych), przy założeniu, że owo zboże było już własnością Grupy, a nie w przechowaniu – zaznacza – uważa Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

Strata zboża w wyniku zdarzenia losowego, jakim niewątpliwie jest huragan, jest niezależna od przedsiębiorcy i prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z jego nabyciem zostaje zachowane. Nie ma też obowiązku dokonywania korekt odliczonego podatku. Potwierdza to także orzecznictwo TSUE (np. wyrok z 15 stycznia 1998 r.). Podobne stanowiska znajdujemy w licznych interpretacjach krajowych oraz w wyrokach NSA, przy czym istotnym warunkiem zwolnienia z obowiązku korekty jest odpowiednie udokumentowanie strat. W tym przypadku będzie to np. protokół Komisji powołanej przez właściwego wojewodę, protokołu ubezpieczyciela, protokołu komisyjnego ważenia zboża. Nie ma tu żadnego (z punktu widzenia VAT – bo dla podatku dochodowego jest inaczej) znaczenia, czy, ewentualnie, Grupa sprzedała zmoczone zboże innemu podmiotowi, czy też np. wywiozła i przyorała na polu...

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii