Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Wicepremier Sasin potwierdza - paliwo rolnicze i nawozy zdrożeją!

Obrazek

Jeżeli jeszcze ktokolwiek się łudził, że nadal za paliwo rolnicze i nawozy sztuczne rolnicy będą płacić trochę taniej, to ta informacja rozwiewa wszelkie wątpliwości. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin potwierdził dziś informacje, które już wcześniej sygnalizował wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Tylko do końca 2022 roku rolnicy mogą liczyć na preferencje w zakupie nawozów i paliwa. Od 1 stycznia 2023 roku trzeba będzie za nie zapłacić więcej!

Bartłomiej Czekała21 listopada 2022, 06:00
Jak informowaliśmy wcześniej, podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiadał zmiany w stawkach podatku VAT od 1 stycznia 2023 roku.

Paliwo i nawozy były trochę tańsze. Teraz to się skończy


Wiosną 2022 roku, po wybuchu wojny w Ukrainie i nasileniu inflacji w ramach rządowej traczy antyinflacyjnej stawka podatku VAT na paliwo rolnicze została zmniejszona z 23 do 8%, natomiast na nawozy rolnicze z 8 do 0%. Jak zaznaczył minister, wynika to z tego, że Komisja Europejska sprzeciwia się takiej formie pomocy i polski rząd musi szukać alternatyw w postaci dodatków osłonowych. To oznacza, że obecna cena paliwa wzrośnie, bo zamiast 8% stawka VAT wyniesie 23%, a ceny nawozów wzrosną o 8% ponieważ zerowy VAT przestanie obowiązywać

- Komisja Europejska wydała komunikat i właściwie to rozporządzenie dotyczące czasowej likwidacji tych ulg VAT-owskich na różne produkty, między innymi nawozy, paliwo i tak dalej. Na szczęście dla konsumentów, jeśli chodzi o żywność, nadal możemy jako kraj utrzymać ten zerowy VAT na żywność. On będzie oczywiście utrzymany - mówił w czwartek wicepremier Henryk Kowalczyk. 

Zerowy VAT na żywność dla konsumentów oznacza także zerową stawkę podatku VAT dla rolników, którzy sprzedają swoje płody rolne. W ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej przy sprzedaży zbóż podstawowych, kukurydzy, roślin okopowych, warzyw czy roślin strączkowych naliczany jest podatek VAT w stawce 0% co w praktyce oznacza, że cena brutto jest ceną netto.

Wicepremier Sasin: Będziemy musieli przywrócić wyższe stawki VAT

W niedziele te informacje na antenie Polskiego Radia potwierdził wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który był gościem programu "W otwarte karty". W drugiej części tego programu odniósł się do informacji o końcu rządowej tarczy antyinflacyjnej, która zawierała obniżone stawki podatku VAT.

- Będziemy musieli przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także w przypadku paliw i nawozów; możemy za to utrzymać zerowy VAT na żywność - tłumaczył na antenie Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych podkreślił, że polski rząd otrzymał informację z Brukseli że zastosowane przez polski rząd obniżenie stawek VAT jest niezgodne z prawem europejskim i w związku z tym musimy ten VAT przywrócić i akcyzę w przypadku chociażby rynku paliwowego, gdzie ona funkcjonuje.

- Jedynym odstępstwem, które udało się nam uzyskać - tu walczyliśmy do samego końca jest - możliwość utrzymania zerowego VAT-u na żywność. To, że żywność będzie tańsza, to jest zasługa również naszego rządu, który taką odważną decyzję podjął, a potem wywalczył w Komisji Europejskiej zgodę na to. Natomiast w przypadku surowców energetycznych i również energii elektrycznej takiej zgody uzyskać się nie udało - tłumaczył w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską - Weinsberg wicepremier Sasin.
Czy obniżone stawki VAT wrócą?


Zarówno Jacek Sasin, jak i wcześniej wicepremier Kowalczyk i premier Morawiecki wspominali o tym, że tracza antyinflacyjna musi zostać zniesiona z uwagi na żądania Komisji Europejskiej i by nadal pomagać rolnikom i konsumentom rząd musi wymyślić inną formę wsparcia w tym zakresie. Jednak żaden z tych polityków nie podał żadnych konkretów w zakresie ponownego wprowadzenia niższych stawek VAT na wybrane towary i produkty. Jeżeli jednak rząd chciałby takie wsparcie uruchomić od 1 stycznia 2023 roku w miejsce obecnej tarczy antyinflacyjnej, to zostało na to niewiele czasu. W związku z problemami budżetowymi i galopująca inflacją jest to z pewnością duży problem dla sprawującej władzę Zjednoczonej Prawicy.


O ile zdrożeje paliwo rolnicze i nawozy?


W związku z planowanym od 1 stycznia 2023 roku wzrostem stawek podatku VAT m. in. na paliwo rolnicze i nawozy łatwo przewidzieć ile będzie trzeba będzie zapłacić przy ich zakupie.

I tak przykładowo, aktualna cena hurtowa oleju napędowego ekodiesel (19.11.2022 - przyp. red.) podawana przez PKN Orlen wynosi 6,57 zł netto za 1 litr. Przy obecnej stawce VAT wynoszącej 8% cena brutto 1 litra wynosi więc w hurcie 7,09 zł. Natomiast gdyby wróciła stawka VAT wynosząca 23%, to wówczas cena brutto wyniesie 8,08 zł, a więc niemal złotówkę więcej.

Z kolei w przypadku nawozów sztucznych to według aktualnie obowiązującego w firmie Agrochem Puławy - autoryzowanego dystrybutora nawozów Grupy Azoty - cennika, przykładowo saletra amonowa (34,4%N) kosztuje 3600 zł netto za tonę przy zerowej stawce VAT. Po wprowadzeniu VAT wy wysokości 8% cena ta wzrośnie o 288 zł i wyniesie 3888 zł brutto.

Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)