Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Wnioski tylko do 15 listopada. Dopłaty do wymiany dachu z azbestem czekają!

Obrazek

Trwa wymiana w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jakiej wysokości dopłaty można dostać i na jakich zasadach? Do 8 listopada zarejestrowano 1 2347 wniosków o 157,3 mln zł dofinansowania.

10 listopada 2022, 06:00

Tylko do połowy listopada mamy czas na złożenie wniosku

17 października rozpoczął się nabór wniosków na dopłaty do wymiany dachów wykonanych z materiałów zawierających azbest w gospodarstwach rolnych. Dotacje te będą finansowane z KPO w ramach działania A1.4.1.

– Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu – czytamy.
Czas na złożenie odpowiednich dokumentów przewidziany jest do 15 listopada. Wnioski należy składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w formie elektronicznej poprzez skorzystanie z formularza udostępnionego pod adresem epue.arimr.gov.pl.

Już 1 2347 wniosków o 157,3 mln zł dofinansowania

Do 8 listopada zarejestrowano 12 347 wniosków o 157,3 mln zł dofinansowania na wymianę pokryć dachowych z azbestu. Od mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych wsparciem w ramach przetwórstwa lub wprowadzania produktów do obrotu wpłynęły 203 wnioski na ponad 659,4 mln zł. Natomiast rolnicy i rybacy, którzy prowadzą działalność przetwórczą lub chcą rozpocząć prowadzenie takiej działalności, złożyli 53 wnioski na ponad 13 mln zł.

Kto może otrzymać dotację na wymianę dachu z azbestem?

Na dotacje na wymianę dachu zawierającego azbest będą mogły skorzystać osoby, które spełnią łącznie następujące warunki
  • są rolnikami, czyli podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy jako rolnik lub której przyznano płatności bezpośrednie za 2021 rok;
  • są właścicielem lub współwłaścicielem budynku w gospodarstwie rolnym, na którym będzie wymieniane pokrycie dachu; 
  • mają nadany numer identyfikacyjny gospodarstwa rolnego;
  • ukończyły 18. rok życia. 

Dotacje do wymiany pokryć dachowych wyniosą maksymalnie 20 tys. złotych

Dopłaty do wymiany dachu wyniosą 40 zł za mkw. pokrycia dachowego, ale nie więcej niż do 500 mkw. dachu. W związku z tym osoba starająca się o dopłatę otrzyma maksymalnie 20 tys. złotych dotacji. Będzie można również wnioskować o wypłatę zaliczki w wysokości do 50 proc. wartości wsparcia.

Żeby otrzymać taką dotacje, gospodarz będzie musiał dodatkowo zobowiązać się do zgłoszenia gminie wymienionego pokrycia dachowego do utylizacji.

– Od wielu lat funkcjonują już dopłaty do utylizacji azbestu realizowane przez samorządy, ale rolnicy zawsze mówili, że choć azbest mogą zutylizować za darmo, to jakby im dopłacono do wymiany dachu, to chętnie by z tego korzystali. Więc wychodzimy właśnie z ofertą pomocy przy wymianie dachu – mówił w połowie września Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa.
pm, kp na podstawie: (tygodnik-rolniczy.pl) 
Fot. Pixabay


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)