Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Wspólne zakupy maszyn dla grupy

Obrazek

Kilku członków naszej grupy chce zakupić w UE sprzęt rolniczy. Czy opłaca się takie transakcje przeprowadzić przez grupę, mając na uwadze VAT?

dr Piotr Łuczak3 stycznia 2017, 08:57

Pytanie: Tworzymy grupę producencką trzody chlewnej w formie spółdzielni. Grupa liczy 18 członków, w tym 10 członków ma status rolników ryczałtowych. Kilku członków chce zakupić w UE sprzęt rolniczy. Czy opłaca się takie transakcje przeprowadzić przez grupę, mając na uwadze VAT?

Odpowiedź: W pytaniu nie doprecyzowano, czy chodzi o zakup sprzętu nowego czy używanego, jak również nie podano, od kogo ten sprzęt miałby być zakupiony – informuje Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz redakcyjny ekspert VAT.

Można tu rozważyć następujące przypadki:

  • sprzęt rolniczy jest używany, a nabycie następuje na podstawie faktury VAT – Marża – niezależnie od statusu nabywcy. Nie jest to WNT i nie ma żadnych obowiązków sprawozdawczych, ani nie ma możliwości odliczania VAT;
  • sprzęt jest nabywany od rolnika ryczałtowego – nie jest to WNT, niezależnie od statusu nabywcy a więc odbywa się to bez obciążenia VAT;
  • sprzęt rolniczy jest nowy lub używany, od rolnika, producenta lub dealera w kraju UE, którzy są czynnymi podatnikami VAT UE:

a)    nabywcą jest rolnik ryczałtowy – jeśli ten rolnik w roku poprzednim zakupił w UE sprzęt rolniczy o wartości >50 tys. zł,  to mamy do czynienia z WNT; taki  rolnik ryczałtowy ma obowiązek przed transakcją złożyć deklarację VAT UE i uzyskać NIP UE; jako podatnik unijny VAT ma obowiązek naliczyć i odprowadzić VAT w kraju wg stawki 23%, ponadto ma obowiązek przez co najmniej 2 lata składać informacje podsumowujące,

b)    nabywca jest rolnik ryczałtowy który nie przekroczył zakupów w UE w roku poprzednim lub w bieżącym 50 tys. zł, nie jest to WNT – przy zakupie zapłaci VAT w kraju nabycia, tak jak zwykły konsument – nie ma żadnych obowiązków dodatkowych,

c)    podatnik czynny VAT – ma obowiązek przed pierwszą transakcją uzyskać NIP UE i nim się posługiwać przy WNT; jako podatnik unijny VAT ma obowiązek naliczyć i odprowadzić VAT w kraju wg stawki 23%, ponadto ma obowiązek przez co najmniej 2 lata składać informacje podsumowujące.

W przypadku zakupu przez grupę, która dla takich transakcji musi uzyskać NIP UE, i następnie odsprzedaży sprzętu na rzecz członków, korzyści wynikają przede wszystkim z uniknięcia przez poszczególnych członków Grupy obowiązków ewidencyjnych i sprawozdawczych WNT.

Oczywiście, przy większych zakupach wchodzi w grę efekt skali. Generalnie grupa powinna sprzedać nabyty sprzęt członkom na zasadach ogólnych bez marży zysku, albo z minimalnym zyskiem, ze stawką 23% VAT. Innym sposobem  przy odprzedaży sprzętu na rzecz członków jest sprzedaż sprzętu na zasadzie VAT marża, z minimalną marżą, od której zostanie obliczony VAT 23%. Jeśli jednak nabyty sprzęt wcześniej był opodatkowany 23%, to jego odsprzedaż na zasadzie VAT-marża (z minimalną marżą od ceny netto) członkom jest ryzykowna podatkowo, ponieważ faktycznie może być to uznane przez fiskusa za nieopodatkowany transfer środków finansowych do właścicieli grupy.

Na temat VAT piszemy w każdym numerze „top agrar Polska”. Polecamy też kwartalnik „top agroszef Premium”, w którym szeroko opisujemy w artykułach tematykę VAT, zasady ogólne, rozliczanie grup. Jedyny taki informator o VAT w rolnictwie na rynku! Kliknij TUTAJ.
Opr. płNewsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)