Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Wymiana barterowa z sąsiadami - jak rozliczać VAT z takich transakcji?

Obrazek

Pytanie Czytelnika: Jestem podatnikiem czynnym produkującym ziemniaki jadalne. Ponieważ nie mam produkcji zwierzęcej, wymieniam siano na obornik z sąsiadami, będącymi rolnikami ryczałtowymi. Jak rozliczać VAT z takich transakcji? Czy muszę mieć kasę fiskalną?

31 lipca 2021, 12:00
W omawianym przypadku mamy do czynienia z wymianą barterową, która jest unormowana w KC, ale nie w ustawie o VAT. Dostawa siana za obornik w rozumieniu przepisów VAT to dwie oddzielne transakcje kupna-sprzedaży, podlegające każdorazowo i oddzielnie opodatkowaniu VAT.  Rolnik – czynny podatnik VAT nabywa produkty rolne (obornik) od rolnika ryczałtowego, a rolnik ryczałtowy nabywa produkty rolne (siano) od podatnika czynnego.

Zatem nabycie obornika od rolnika ryczałtowego powinno być udokumentowane fakturą VAT-RR ze zwrotem zryczałtowanym 7%. Z kolei sprzedaż siana przez podatnika czynnego rolnikowi ryczałtowemu (lub osobie fizycznej) może być traktowana jako sprzedaż bezfakturowa lub fakturowa (na żądanie nabywcy – bez jego NIP).

Odrębnym problemem jest kwestia kasy fiskalnej u naszego podatnika czynnego – jeśli ją już ma, sprzedaż siana musi być zarejestrowana, jeśli nie – ma limit graniczny 20 tys. rocznie (sprzedaży dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych), po przekroczeniu którego kasa musi być zainstalowana.

Roman Włodarz


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)