Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Zaległa pomoc suszowa dopiero w przyszłym roku?!

Sejm przeznaczył kolejne 600 milionów złotych dla ofiar zeszłorocznej suszy. Opozycja przypomniała, że wypłata dotacji suszowych za 2019 r. trwa już prawie rok i nie może się zakończyć. Rząd przyznał jednak, że brakujące 400 mln zł poszkodowani mogą zobaczyć dopiero …w przyszłym roku. 

wk15 czerwca 2020, 17:47
Porządek obrad sejmowej komisji finansów publicznych obejmował dzisiaj dwa punkty: zaopiniowanie wniosków Ministra Finansów w sprawie zmiany przeznaczenia rezerw celowych z pozycji 8 i 16 oraz zaopiniowanie wniosku MRiRW w sprawie zmian w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W praktyce chodziło o przesunięcie pieniędzy wewnątrz budżetu tak, aby znalazły się fundusze na wypłatę dotacji dla ofiar zeszłorocznej suszy. 


Rząd znalazł tylko 676 mln zł na zaległą pomoc suszową…


Wiceminister finansów Sebastian Skuza wyjaśnił, że 600 milionów złotych będzie pochodziło z rezerwy celowej budżetu państwa na 2020 r. nr. 8 (rezerwa na realizację projektów współfinansowanych z udziałem środków pochodzących ze środków UE oraz środków z pomocy bezzwrotnej). Natomiast kolejne 76 mln zł z rezerwy celowej nr. 16 (zobowiązania wymagalne Skarbu Państwa). Łącznie poszkodowani przez klęskę suszy mogą więc liczyć na 676 mln zł. Jednocześnie resort finansów poprosiło o przesunięcie kwoty 31 mln zł na dotacja dla kół gospodyń wiejskich.

Opozycja zwróciła uwagę, że nawet te kwoty nie spowodują, że wszyscy, którzy złożyli wnioski suszowe otrzymają obiecane pieniądze. 

– Pieniądze te są potrzebne, ale to są już trzecie wybory kiedy Państwo mówicie, że one będą wypłacone. A nawet uzupełnienie o dzisiaj wnioskowaną kwotę 676 mln zł nie zamknie kwestii wypłaceniu odszkodowań dla rolników. Pozostanie jeszcze kwota 400 mln zł należnych rolnikom. Przypomnę, że Państwo obiecywali, że te środki będą bardzo szybko wypłacane. Niedługi będziemy mieli już rok czasu jak realizujemy te świadczenia – mówiła posłanka Krystyna Skowrońska z Platformy Obywatelskiej. 

Henryk Kowalczyk przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych przypomniał, że od marca wszyscy zmagają się z epidemią koronawirusa, a w efekcie rezerwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych została w znacznej mierze przeznczona na zwalczanie Covid-19. 
– Cieszę się, że jeszcze przed nowelizacją budżetu udało się znaleźć 676 mln zł. Wszyscy sobie zdajemy sprawę, że nie jest to pełna kwota. Na pełną kwotę trzeba będzie poczekać do nowelizacji budżetu – tłumaczył poseł H. Kowalczyk.


… a resztę wypłaci w 2021 roku!


Do tej pory rolnikom poszkodowanym przez suszę wypłacono 1 mld 243 mln zł. Z czego ok. 710 mln zł w zeszłym roku , a w tym roku ok. 530 mln zł. Z kolei kwota 767 mln zł pozwoli na wypłatę kolejnych należności. 

- Oczywiście mogliśmy wnioskować jeszcze o brakująca kwotę 400 mln zł ale jest problem z limitem de minimis. Pozostałe środki są bowiem w ramach tego limitu i może będziemy mogli je wypłacić jeszcze w tym roku, jak dostaniemy limit dodatkowy z Komisji Europejskiej. Jak nie dostaniemy tego limitu, to sprawa zostanie załatwiona w pierwszym kwartale przyszłego roku – powiedział wiceminister rolnictwa Jan Białkowski
wk, fot. Sejm RP


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)