Zaliczki prawie wypłacone, reszta dopłat prawie wystartowała

Zaliczki prawie wypłacone, reszta dopłat prawie wystartowała

Tydzień temu ARiMR poinformowała, że wypłata 70-procentowych zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 r. zakończyła się sukcesem, bowiem na konta bankowe ponad 1,3 mln rolników trafiło ponad 9,18 mld zł. Ale od tego czasu agencyjny licznik stanął w miejscu.

r e k l a m a

Dziś na stronie internetowej ARiMR trudno szukać aktualnych danych. Można więc przypuszczać, że kilkadziesiąt tysięcy rolników zaliczek z ARiMR jeszcze nie otrzymało i pewnie prędko nie otrzyma, ponieważ ich wnioski zostały zakwalifikowane do kontroli administracyjnej, gdyż w wersji złożonej do ARiMR znalazły się błędy lub uchybienia.

– Otrzymałam pismo z biura powiatowego ARiMR, w którym poinformowano mnie, że z uwagi na konieczność zweryfikowania powierzchni użytków rolnych do których przysługuje płatność ONW, zostało w sprawie mojego wniosku wszczęte postępowanie administracyjne – napisała nam rolniczka z woj. zachodniopomorskiego.

W tym przypadku zapewne oznacza to, że nie otrzyma ona już zaliczki, a całą kwotę należnych dopłat po kontroli administracyjnej. Rolnicy, którzy mieli kiedykolwiek kontrolę administracyjną wiedzą, że często oznacza to otrzymanie dopłat pod koniec ustawowego terminu, czyli w czerwcu.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji wiceprezes ARiMR Beata Orzołek poinformowała, że dla około 28,5 tys. rolników, którzy złożyli wnioski o tegoroczne dopłaty, zaliczki nie zostały naliczone. Powodem takiej decyzji mogła być śmierć wnioskodawcy, niezakończona kontrola na miejscu lub trwające postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzonych nieprawidłowości.

Przypomnijmy, że w bieżącym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło 1,342 mln rolników. Całkowita pula środków przeznaczona w 2017 r. na te płatności wynosi 14,8 mld zł. Realizacja 70-procentowych zaliczek odbywała się w terminie od 16 października do 30 listopada. W tym czasie Agencja naliczyła zaliczki dla ponad 1,314 mln rolników na kwotę ponad 9,191 mld zł, z kolei wypłaciła ponad 9,182 mld zł. Według ARiMR, różnica między naliczoną kwota a wypłaconą wynika przede wszystkim z dokonanych potrąceń zadłużeń rolników odnotowanych w Księdze Dłużników.

Od 16 grudnia ARiMR wypłaca także płatności ONW i rolnośrodowiskowe, a od 1 grudnia pozostałe 30% należnych rolnikom wszystkich płatności bezpośrednich. 6 grudnia br nie znalazłem jednak na stronie internetowej Agencji jakichkolwiek danych na ten temat.

A czy Wy otrzymaliście z ARiMR zaliczki? Zachęcam do udziału w poniższej sondzie!

Weź udział w sondzie

Z ARiMR otrzymałem/am tej jesieni zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich w wysokości:

Zobacz wyniki

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii