Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Zaliczki prawie wypłacone, reszta dopłat prawie wystartowała

06.12.2017

Drukuj

Zaliczki prawie wypłacone, reszta dopłat prawie wystartowała

Artykuł dostępny

Dziś na stronie internetowej ARiMR trudno szukać aktualnych danych. Można więc przypuszczać, że kilkadziesiąt tysięcy rolników zaliczek z ARiMR jeszcze nie otrzymało i pewnie prędko nie otrzyma, ponieważ ich wnioski zostały zakwalifikowane do kontroli administracyjnej, gdyż w wersji złożonej do ARiMR znalazły się błędy lub uchybienia.

r e k l a m a– Otrzymałam pismo z biura powiatowego ARiMR, w którym poinformowano mnie, że z uwagi na konieczność zweryfikowania powierzchni użytków rolnych do których przysługuje płatność ONW, zostało w sprawie mojego wniosku wszczęte postępowanie administracyjne – napisała nam rolniczka z woj. zachodniopomorskiego.

W tym przypadku zapewne oznacza to, że nie otrzyma ona już zaliczki, a całą kwotę należnych dopłat po kontroli administracyjnej. Rolnicy, którzy mieli kiedykolwiek kontrolę administracyjną wiedzą, że często oznacza to otrzymanie dopłat pod koniec ustawowego terminu, czyli w czerwcu.

Sonda - powiedz nam co myśliszPodczas ubiegłotygodniowej konferencji wiceprezes ARiMR Beata Orzołek poinformowała, że dla około 28,5 tys. rolników, którzy złożyli wnioski o tegoroczne dopłaty, zaliczki nie zostały naliczone. Powodem takiej decyzji mogła być śmierć wnioskodawcy, niezakończona kontrola na miejscu lub trwające postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzonych nieprawidłowości.

Przypomnijmy, że w bieżącym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło 1,342 mln rolników. Całkowita pula środków przeznaczona w 2017 r. na te płatności wynosi 14,8 mld zł. Realizacja 70-procentowych zaliczek odbywała się w terminie od 16 października do 30 listopada. W tym czasie Agencja naliczyła zaliczki dla ponad 1,314 mln rolników na kwotę ponad 9,191 mld zł, z kolei wypłaciła ponad 9,182 mld zł. Według ARiMR, różnica między naliczoną kwota a wypłaconą wynika przede wszystkim z dokonanych potrąceń zadłużeń rolników odnotowanych w Księdze Dłużników.

Od 16 grudnia ARiMR wypłaca także płatności ONW i rolnośrodowiskowe, a od 1 grudnia pozostałe 30% należnych rolnikom wszystkich płatności bezpośrednich. 6 grudnia br nie znalazłem jednak na stronie internetowej Agencji jakichkolwiek danych na ten temat.

A czy Wy otrzymaliście z ARiMR zaliczki? Zachęcam do udziału w poniższej sondzie!

Polecane dla Ciebie:

article icon

Książka obiektu budowlanego

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii