Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Zerowy VAT na żywność będzie utrzymany. VAT na paliwo i nawozy wrócą do poprzedniego poziomu

Obrazek

Przypomnijmy, że z końcem 2022 roku wygasną obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Rząd zaznaczył, że to efekt sprzeciwu Komisji Europejskiej, która nie chce się zgodzić na ich przedłużenie i zapowiada wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej ale w innej formie. Korzystanie z tych rozwiązań było sprzeczne z prawem UE. 

Dorota Kolasińska17 listopada 2022, 12:43

Tarcza antyinflacyjna w zakresie obniżonych stawek VAT na niektóre produkty i usługi wygasa do końca br. roku. 
Wynika to z tego, że KE sprzeciwia się takiej formie pomocy i polski rząd musi szukać alternatyw w postaci dodatków osłonowych. 

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewnił podczas dzisiejszej konferencji prasowej w resorcie rolnictwa na temat pomocy suszowej oraz dofinansowań do wymiany dachów, że jedna obniżona do zera stawka na razie zostanie utrzymana.

- Komisja Europejska wydała komunikat i właściwie to rozporządzenie dotyczące czasowej likwidacji tych ulg VAT-owskich na różne produkty, między innymi nawozy, paliwo i tak dalej. Na szczęście dla konsumentów, jeśli chodzi o żywność, nadal możemy jako kraj utrzymać ten zerowy VAT na żywność. On będzie oczywiście utrzymany - zaznaczył Henryk Kowalczyk. 

Z kolei wiceminister finansów Artur Soboń tę decyzję tłumaczy również tym, że wszelkie możliwe zwolnienia z VATu czy obniżki tych stawek powodują wzrost inflacji. 

Jeśli sytuacja powoduje, że jedne zastępujemy drugimi, czyli np. te kapy cenowe energii czy gazu wprowadziliśmy do systemu, wycofujemy się z innych równie kosztownych rozwiązań, jak np. tak szeroki zakres tarcz antyinflacyjnych, czyli zwolnień z VAT-u i akcyzy na produkty i usługi, które oczywiście powodują presję inflacyjną. Coś za coś. W przypadku tarcz, zostawimy od pierwszego stycznia zerowy VAT na żywność - mówił Artur Soboń podczas wypowiedzi dla Radia Lublin. Wiceminister podkreślił, że wszystkie prowadzone makroekonomiczne analizy wskazują na to, że inflacja w 2023 r. spadnie, nawet do poziomu jednocyfrowego. 

dkol
Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)