Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Zgarnij kasę na małe przetwórstwo i RHD

Obrazek

Od 26 października br. ARiMR będzie przyjmowała wnioski o dofinansowanie małego przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego. Zobacz, jakie kryteria należy spełnić, aby zgarnąć kasę!

Dominika Mulak9 października 2020, 15:14

Od 26 października do 24 listopada br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o dotację na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”.


Dla kogo oferta?

O dofinansowanie mogą starać się dwie grupy beneficjentów. Pierwszą stanowią rolnicy, ich domownicy bądź małżonkowie, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Rejestracja działalności musi nastąpić przed złożeniem wniosku o płatność. Ta grupa wnioskodawców może ubiegać się o wsparcie do 500 tys. zł.

Z kolei druga grupa obejmuje rolników lub ich małżonków prowadzących lub podejmujących prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). W tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.


Zasady dofinansowania

Pomoc finansowa przyznawana jest w formie refundacji do 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych.


Na co kasa?

Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, obejmuje m.in.:

  • budowę, rozbudowę lub modernizacji budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej;
  • zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania; aparatury pomiarowej i kontrolnej;
  • inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych;
  • oraz zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.


Źródło: ARiMRPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)