Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Zmiany w PROW: Nawodnienia i 150 tys. dla młodego rolnika

Listopadowe posiedzenie Komitetu Monitorującego PROW przyniosło wiele propozycji zmian w programie, które mają obowiązywać już w 2019 roku. O niektórych z nich, mówił już wcześniej minister Ardanowski.

Grzegorz Ignaczewski27 grudnia 2018, 12:28
Wiele zmian dotyczy podniesienia kwot pomocy czy poziomu wsparcia. Wszystko wskazuje też na to, że do flagowego działania, czyli „Modernizacji gospodarstw rolnych” zostaną w końcu włączone inwestycje związane z nawodnieniami, wykluczone jak na razie z pomocy. A oto najważniejsze z proponowanych zmian:

Premie dla młodych rolników:
  • podniesienie kwoty pomocy do 150 tys. zł.

Modernizacja gospodarstw:
  • podniesienie minimalnego progu wielkości ekonomicznej gospodarstwa uprawnionego do pomocy do 13 tys. euro,
  • wprowadzenie nowego rodzaju inwestycji – inwestycji związanych z nawodnieniem, dla których nie będzie wymagany wzrost GVA, nie będzie ograniczeń co do wielkości ekonomicznej gospodarstwa beneficjenta, a maksymalny limit pomocy ma wynieść 100 tys. zł.

Przetwórstwo i marketing produktów rolnych:
  • rozszerzenie katalogu beneficjentów o rolników, ich małżonków i domowników ubezpieczonych w KRUS w pełnym zakresie także na wniosek w zakresie inwestycji dotyczących rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa.

Przywracanie potencjału – w zakresie inwestycji chroniących przed ASF:
  • wprowadzenie ryczałtowej płatności za ogrodzenie – 190 zł/mb płotu, 1800 zł za bramę, 600 zł za furtkę,

Premie na działalność pozarolniczą:
  • powiązanie kwoty premii z ilością tworzonych miejsc pracy i podniesienie kwoty premii do: 150 tys. zł jeżeli tworzone jest jedno miejsce pracy, 200 tys. zł jeżeli utworzone będą przynajmniej 2, i 250 tys. zł jeżeli utworzone będą przynajmniej 3 miejsca pracy.

Restrukturyzacja małych gospodarstw:
  • zniesienie obowiązku ubezpieczenia w KRUS przed złożeniem wniosku,
  • podniesienie granicy małego gospodarstwa do 13 tys. euro.

Przewidziano także podniesienie stawek płatności w niektórych działaniach rolno-środowiskowo-klimatycznych i rolnictwie ekologicznym z PROW 2014-2020.

Proponowane zmiany wymagają jeszcze akceptacji przez Komisję Europejską i zmiany przepisów krajowych, o których na bieżąco informujemy na www.topagrar.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)