Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Zmiany we wsparciu na ochronę wód przed zanieczyszczeniami azotanami. Kiedy rusza nabór?

Obrazek

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już wkrótce rusza z naborem wniosków o wsparcie na „Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego”. Jakie zmiany zostały wprowadzone i kiedy można zacząć składać wnioski?

Patrycja Bernat21 lutego 2023, 15:19
Już od dnia 3 marca 2023 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmować będzie wnioski na wsparcie „Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego”.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się producenci rolni, którzy prowadzą hodowle zwierząt gospodarskich lub chów i planują inwestycję, która ma na celu ochronę wód przez azotanami. O wsparcie nie mogą ubiegać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk, a także trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kilogramów lub w przypadku 750 stanowisk dla macior.

Jakie zmiany wprowadzono w naborze?

Zmiany, jakie wprowadzono w naborze to limit pomocy, który wzrósł do 150 tys. złotych na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2014-2020. Przypomnijmy, że wcześniej kwota ta wynosiła 100 tys. złotych.

Kolejna zmiana to sposób rozliczania budowy zbiornika na gnojówkę i gnojowicę lub płyty do przechowywania nawozów stałych pochodzenia naturalnego. W tym przypadku obowiązywać będą stawki jednostkowe.
Pozostałe inwestycje będą refundowane, tak jak miało to miejsce do tej pory.

W jaki sposób będzie wypłacane dofinansowanie?

Dofinansowane będzie wypłacane w wysokości 50%, w przypadku młodego rolnika będzie to 60%, kosztów kwalifikowanych.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Pomoc, którą otrzyma rolnik, będzie można przeznaczyć na:
  • na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych,
  • a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek.
  • Zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.
Zobacz także: Mazowieckie: Rolnik oskarżany o wylewanie zimą gnojowicy na pole i przetrzymywanie bydła na mrozie

Nabór potrwa miesiąc od 3 marca do 3 kwietnia 2023 roku. Dokumenty można składać w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście, lub przez uprawioną osobę. Można skorzystać również z przesyłki rejestrowanej nadanej w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem ePUAP.
Na ten moment Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego z PROW 214-2020 wypłaciła już 225,2 miliony złotych.

Bernat Patrycja
gov.pl
fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)