Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Żniwa opóźnione. Co z poplonami na zazielenienie?

Obrazek

W ubiegłym roku z powodu suszy wielu rolników miało problem z terminowym wysianiem międzyplonów ścierniskowych w ramach zazielenienia. W tym roku problem ten może się powtórzyć, ale tym razem z powodu przedłużających się żniw.

Grzegorz IgnaczewskiBartłomiej Czekała10 sierpnia 2016, 14:32

Podobnie jak w 2015 roku wielu rolników zadeklarowało w tegorocznych wnioskach o przyznanie dopłat bezpośrednich wysiew międzyplonów ścierniskowych jako realizacje obowiązku posiadania obszarów proekologicznych. Jednak przedłużające się zbiory ziarna i słomy z pól mogą sprawić, że w wielu gospodarstwach ich wysiew do 20 sierpnia będzie niemożliwy. Co można jeszcze w takiej sytuacji zrobić?

Podobnie jak rok temu można dokonać zmiany np. na międzyplon ozimy. Możliwa jest również zmiana gatunku roślin wysiewanych w mieszankach w międzyplonie ścierniskowym lub ozimym oraz zamiana działki, na której będzie utrzymywany obszar EFA.

Zmiany elementów proekologicznych są możliwe przy spełnieniu następujących warunków:

  • wyłącznie do wysokości odsetka powierzchni zadeklarowanej jako EFA we wniosku o przyznanie płatności na 2015 r. (np. jeśli beneficjent zadeklarował 5% EFA, zmiana jest możliwa do osiągnięcia 5%);
  • tylko w ramach działek będących w posiadaniu rolnika, zadeklarowanych przez niego we wniosku o przyznanie płatności za 2015 r.;
  • zmiana może być dokonywana w zakresie wszystkich rodzajów elementów EFA.

Rolnik powinien poinformować kierownika biura powiatowego ARiMR o tej zmianie, w formie zmiany do wniosku o przyznanie płatności wraz z oświadczeniem o powierzchni obszarów proekologicznych. Złożenie zmiany nie będzie skutkowało nałożeniem kar administracyjnych związanych ze złożeniem zmiany po terminie lub brakiem realizacji praktyki utrzymania obszarów proekologicznych.  gi, bcz

Fot. ignaczewskiPicture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)