Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Rodzina>Przepisy>

Postaw na ekologicznego karpia!

Obrazek

Królujący na świątecznym stole Polaków karp to najbardziej ekologiczny produkt spożywczy w Polsce, dlatego że od paruset lat technologia jego hodowli się nie zmieniała – żywi się naturalnym pokarmem, dokarmiany jest jedynie paszami zbożowymi.

dr Maria Walerowska23 grudnia 2017, 22:24
Takiego zdania są naukowcy z Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu na Śląsku. Podkreślają, że karpia dokarmia się paszami zbożowymi, jak pszenica, kukurydza, niekiedy pszenżyto 
Dr Patrycja Jurecka z PAN podkreśla, że karp to ryba lubiana przez Polaków. Bywa krytykowany przez konsumentów za posmak mułu czy obecność ości, ale naukowcy zaznaczają, że ryba właściwie przygotowana do sprzedaży i dobrze przyrządzona nie ma takich mankamentów.

Jak sprawdzić świeżość ryby?

Jeśli kupujemy żywego karpia w sklepie, dr Jurecka radzi zwrócić uwagę, czy do zbiornika, w którym ryby są przechowywane, jest doprowadzane powietrze – smak mięsa podduszonej ryby jest bowiem gorszy. Jeśli decydujemy się na zakup gotowych filetów, musimy zwrócić uwagę, czy mięso nie jest przypadkiem sine. To oznaczałoby, że nie jest całkiem świeże.

Przyrządzając karpia warto na noc zamoczyć go w mleku lub maślance, by nabrał delikatnego smaku i by usunąć ewentualny posmak mułu. Taki posmak oznacza, że producent popełnił błąd technologiczny – ryba właściwie przygotowana do sprzedaży nie może mieć żadnego obcego smaku czy zapachu. Karpie po odłowie najczęściej na okres kilku tygodni trafiają do magazynu, gdzie - jak to nazywa się po rybacku - się odpijają. 

Źródło:naukawpolsce.pap.pl
Fot. fotolia


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)