StoryEditor

Regionalne i smaczne Boże Narodzenie: Kutia z Podlasia

  Święta w każdym regionie Polski smakują trochę inaczej. Inne potrawy królują na Śląsku, inne na Podlasiu, a jeszcze inne na Kaszubach. Boże Narodzenie to okazja, by poznać tradycyjne dania z innych miejsc w Polsce – szczególnie że niektóre odchodzą już w zapomnienie.
20.12.2022., 10:12h

Zgodnie z polską tradycją, dania wigilijne powinny być proste i składać się głównie z plonów ziemi. Dlatego na świątecznych stołach nie może zabraknąć: zbóż, maku, grzybów, kapusty, orzechów i suszonych owoców. Jako danie główne w wielu regionach dominują ryby, a zwłaszcza karp. Różny jest natomiast sposób ich przyrządzania.

Nieocenioną skarbnicą wiedzy na temat starych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie kulinarnych receptur, są koła gospodyń wiejskich, prężnie działające w całej Polsce. Przygotowując nasze przepisy kulinarne w świątecznej odsłonie, zwróciliśmy się do pań z kół gospodyń wiejskich z prośbą o nadesłanie najciekawszych ich zdaniem regionalnych przepisów na świąteczne dania.

W krótkim czasie w naszej redakcji zagościł świąteczny nastrój. Koła gospodyń wiejskich z całej Polski odpowiedziały na naszą akcję i podzieliły się z nami pomysłami na pyszne Boże Narodzenie, za co serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania chcielibyśmy skierować do zespołu kulinarnego „Para z Gara” działającego przy KGW w Widniówce w pow. krasnostawskim na Lubelszczyźnie. W ich kreatywnej kuchni tradycję łączy się z nowoczesnością, a stare przepisy modyfikuje na współczesny styl.

Członkowie koła spod Krasnegostawu widnieją na naszym zdjęciu okładkowym oraz poniżej, obok nadesłanego przez nich przepisu na pierznikowy torcik. Na naszych łamach prezentujemy również inne receptury z kilku regionów kraju.

Kutia z Podlasia

Składniki:

  • 1 szklanka łuskanej pszenicy,
  • 1 szklanka maku niebieskiego,
  • ½ szklanki płynnego miodu,
  • 100 g orzechów włoskich,
  • 60 g posiekanych migdałów,
  • 50 g rodzynek,
  • 1 laska wanilii,
  • 4 suszone figi lub daktyle,
  • 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej.

Przygotowanie:

Pszenicę wypłukać i namoczyć w zimnej wodzie, pozostawić na noc, aby zmiękła. Następnego dnia zalać wrzątkiem i gotować około 1 godz. pod przykryciem, na małym ogniu. Ugotowaną pszenicę odcedzić i wystudzić. Mak wypłukać i zalać wrzącą wodą, zagotować i odstawić na kilka godzin. Odcedzony i odsączony mak zemleć 2–3 razy w maszynce do mięsa i przepuścić przez sitko o drobnych oczkach.

Rodzynki opłukać i zalać ciepłą wodą. Odstawić na 20 minut, potem dokładnie odsączyć. Orzechy lekko podprażyć i posiekać. Migdały sparzyć, obrać i posiekać. Figi lub daktyle pokroić w kostkę. Laskę wanilii rozciąć wzdłuż i czubkiem noża wybrać ziarenka. Na końcu wymieszać wszystkie składniki. Kutię podawać w pucharkach lub miseczkach.

ks
Fot. Sierszeńska
Katarzyna Sierszeńska
Autor Artykułu:Katarzyna Sierszeńska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 14:27