Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Raporty IGC>

IGC: kukurydzy będzie więcej i znów mamy rekord!

Obrazek

Już nie tylko amerykańscy eksperci z USDA widzą nadchodzący sezon jako wyjątkowo produktywny dla kukurydzy. Dostrzega to także IGC, w jej szacunkach zbiory kukurydzy w sezonie 2023/24 wzrastają o 64  mln t, co spowoduje rekordowe zbiory zbóż na świecie.

dr Juliusz Urban23 maja 2023, 11:36

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaka będzie produkcja i zużycie zbóż w sezonie 2023/24 w porównaniu z poprzednimi okresami?
  • ile wyniosą zbiory pszenicy?
  • a jak duża będzie produkcja kukurydzy?
  • ile pszenicy skonsumuje cały świat?
  • czy zużycie kukurydzy będzie większe, czy mniejsze od zbiorów?
  • o ile w ciągu jednego miesiąca zmieniły się szacunki IGC?

Warto jednak zauważyć, że zbiory zbóż mogą być podobne do występujących już przed dwoma laty, a konsumpcja z roku na rok zaczyna jeszcze bardziej wzrastać.

Rekordy produkcji

Zacznijmy właśnie od szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) dotyczących wszystkich zbóż łącznie, bo zdaniem tych ekspertów globalna produkcja pszenicy i pozostałych zbóż gruboziarnistych w sezonie 2023/24 wyniesie 2 mld 294 mln t, a dzieje się to właśnie dzięki zdecydowanym wzrostom dotyczącym zbiorów kukurydzy w Brazylii.

Dzięki podwyższonej prognozie dotyczącej kukurydzy, która z nawiązką zrekompensowała spadki dla pszenicy i jęczmienia, całkowita produkcja zbóż w sezonie 2023/24 może być najwyższa w historii, a prognoza wzrosła od kwietnia aż o 3 mln ton.

Na szacunki ekspertów IGC na nadchodzący sezon należy jednak popatrzeć przez pryzmat roku gospodarczego 2021/22, bo przecież wówczas zbiory wszystkich zbóż gruboziarnistych były bardzo podobne, do prognozowanych na nadchodzący sezon i wynosiły 2 mld 293 mln t.

Jednak konsumpcji również

Przewiduje się, że w obliczu wzrostu zużycia pasz, żywności i zastosowań przemysłowych do rekordowych rozmiarów 2 mld 302 mln t wrośnie konsumpcja zbóż, która przewyższając zbiory 8 mln t powoduje, zmniejszenie poziomu zapasów do 580 mln ton (– 9 mln t rok/roku).


Szacunki zbiorów i konsumpcji zbóż IGC 

I tu leży chyba prawdziwy problem, bo o ile produkcja w porównaniu do ostatnich sezonów rośnie znacznie tylko w stosunku do ostatniego, o tyle w porównaniu dwóch lat mamy przyrost produkcji o 1 mln t, a konsumpcja rośnie o 5 mln t. To już nie pierwszy sygnał, dotyczący konieczności zrównoważenia zużycia do zbiorów zbóż na świecie i z zapotrzebowaniem. Bowiem o ile w okresie dwóch lat konsumpcja kukurydzy zmniejsza się o 7 mln t, o tyle zużycie pszenicy wzrasta o 12 mln t.

I tu wyłania się jakże ważny kukurydziany wątek, bo to przecież właśnie z powodu znacznie mniejszych zbiorów kukurydzy, całkowita produkcja zbóż gruboziarnistych spadła o 2% w sezonie 2022/23, do 2254 mln ton, co oznaczało pierwszy roczny spadek zbiorów od pięciu sezonów.

prognozy zbiorów pszenicy i kukurydzy IGC

Ale w nadchodzącym sezonie kukurydziany bilans się poprawi, bowiem zbiory wynosząc 1 mld 217 mln t będą już tylko o 5 mln t mniejsze od rekordu z sezonu 2021/22.

O nadchodzących żniwach będziemy rozmawiać z licznymi ekspertami i aktywnymi uczestnikami rynku na V Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej już w dniu 14 czerwca br. w Licheniu Starym.

Koniecznie zapisz się na Giełdę Rzepaczano-Zbożową organizowaną przez top agrar Polska! 

oprac. Juliusz Urban


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)