StoryEditor

Raport IGC: eksperci zmniejszają prognozy zbiorów, choć wciąż widzą rekordy

W dwóch ostatnich sezonach już przyzwyczailiśmy się do wysokich poziomów szacunków międzynarodowych ekspertów dotyczących światowych upraw. Tym razem nadchodzą czasy bardziej realnej oceny i głoszone wcześniej rekordowe zbiory na obecny sezon są zmniejszane.
27.07.2020., 09:07h

ZBOŻA

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) o 12 mln ton (w stosunku do czerwcowego raportu) obniża prognozę dotyczącą światowych zbiorów zbóż w sezonie 2020/21. Globalne zbiory zbóż ogółem mają wynieść zdaniem ekspertów 2 mld 225 mln ton, co znaczy, że w stosunku rocznym produkcja zbóż wzrośnie już tylko o 49 mln t, a nie 61 mln t, jak to zakładano poprzednio. Obniżkę prognozy Rada opiera głównie na mniejszych zbiorach pszenicy w USA, UE i Rosji oraz kukurydzy (w USA).

 

Perspektywy zużycia pozostały niezmienione w porównaniu z poprzednim miesiącem, ponieważ niewielkie korekty w górę, w odniesieniu do wykorzystania na cele spożywcze i przemysłowe są równoważone zmniejszonymi ilościami przeznaczonymi na paszę. Przewiduje się jednak, że całkowite spożycie wzrośnie w stosunku do ubiegłego roku o 39 mln ton, do 2 mld 218 mln t.

 

O 6 mln w stosunku rocznym, do poziomu 625 mln t wzrastają szacunki zapasów na koniec sezonu 2020/21. Ten niewielki, w stosunku rocznym wzrost jest związany głównie z kolejnym, czwartym z rzędu spadkiem światowych zapasów kukurydzy, w tym z trwałym kurczeniem się zasobów w Chinach. Globalne zapas...

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 17:14