Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Raporty IGC>

Raport IGC: produkcja zbóż w dół, bo kukurydza

Obrazek

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej, w swoim lutowym raporcie obniżyli szacunki zbiorów zbóż na świecie, za przyczynę podając głównie spadki zbiorów kukurydzy.

dr Juliusz Urban22 lutego 2022, 14:39

IGC ze względu na większe korekty w dół dla kukurydzy uprawianej na półkuli południowej, o 5 mln t obniżają swoją dotychczasową prognozę dla światowej produkcji zbóż ogółem w sezonie 2021/22. Zbiory zbóż mają zdaniem ekspertów wynieść 2 mld 281 mln t. 

Spadek zbiorów jest delikatnie spotęgowany przez przekraczające go o 5 mln t zużycie, które pomimo obniżenia jego szacunków o 1 mln t, wynosi 2 mld 286 mln t i jest aż o 51 mln t wyższe niż w poprzednim sezonie.

To wszystko powoduje, że światowe zapasy zbóż są również w najnowszej prognozie redukowane o 5 mln t i wynosząc 596 mln t, spadają piąty sezon z  rzędu

Wynosząca 424 mln t, prognoza handlu światowego jest zaledwie o 1 mln wyższa w porównaniu z poprzednim raportem, ale handel rok/roku spadnie o 3 mln t.

Prognozy podaży i popytu dotyczące pszenicy różnią się nieznacznie od styczniowych danych. Zbiory nadal szacowane są na 781 mln t, Konsumpcja zmniejsza się o 2 mln t i wyniesie dokładanie tyle co zbiory, za to globalne zapasy pszenicy, według ekspertów IGC wzrosną o 2 mln t, odpowiednio do 278 mln t, co będzie wynikiem takim samym jak na starcie sezonu.

Znacznie bardziej od styczniowych różnią się szacunki dotyczące zbiorów kukurydzy. Światowa produkcja kukurydzy będzie mniejsza, niż oceniano w styczniu o 4 mln t i wyniesie 1 mld 203 tys. t. Handel będzie chciał nadgonić te niedobory i wzrośnie o 2 mln t, do 179 mln t.

Konsumpcja znacznie wyższa (o 47 mln t) niż w poprzednim sezonie ma wynieść tyle ile eksperci szacowali także w styczniu, a więc 1 mld 199 mln t. Tegoroczny bilans jest wiec wciąż bezpieczniejszy, bo produkcja lekko przeważa nad konsumpcją, a w poprzednim sezonie saldo było ujemne i niedobór wynosił 20 mln t.

Zdaniem ekspertów światowe zapasy kukurydzy będą o 6 mln t niższe niż zakładano wcześniej i wynosząc 281 mln t, tylko o 4 mln t przewyższą zakończenie ubiegłego roku gospodarczego.

oprac. Juliusz Urban Fot archiwum taPPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)