Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Raporty IGC>

Raport IGC: Rekordowe zbiory, a światowe zapasy zbóż i soi spadają

Obrazek

Globalne zapasy zbóż kurczą się głownie za sprawą zdecydowanych korekt na kukurydzy. Światowe zapasy soi to jedynie 45 mln ton!

dr Juliusz Urban30 listopada 2020, 16:15

Zboża

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej w swoich najnowszych prognozach zmniejszają światową produkcję zbóż ogółem w sezonie 2020/21 o 7 mln ton, ich zdaniem wyniosą one 2,219 mld ton. Przy czym korekta w dół o 10 mln w przypadku kukurydzy tylko częściowo skompensowana jest wzrostami zbiorów innych zbóż. Obniżki produkcji kukurydzy są związane głównie z cięciami w UE, na Ukrainie i w USA. Mimo, że oczekiwania co do światowych zbiorów kukurydzy spadły w ostatnich miesiącach, wciąż oczekuje się, że produkcja kukurydzy będzie najwyższa w historii i wyniesie 1,146 mld ton (+ 22 mln r/r). Podkreślić także należy, że w ujęciu rocznym światowa produkcja zbóż ogółem wzrośnie o 33 mln t.

 

W związku ze spadkiem zbiorów globalna prognoza zużycia zbóż jest na poziomie 2,221 mld ton i jest niższa o 2 mln od poprzednich prognoz IGC. Przewiduje się, że w stosunku do ubiegłego sezonu spożycie zbóż ogółem wzrośnie o 28 mln t, co będzie spowodowane wyższym zużyciem kukurydzy (+ 16 mln t), pszenicy (+ 6 mln t) i sorgo (+ 3 mln t). Pojawią się nowe szczyty światowego wykorzystania zbóż na żywność i paszę, podczas gdy tylko częściowo poprawi się sytuacja w wykorzystaniu przemysłowym, w dużej mierze związana ze zmniejszonym popytem na przetwarzanie kukurydzy na etanol. 

 

Czwarty rok z rzędu, obecnie do 616 mln (– 2 mln t r/r), spadają światowe zapasy. Dzieje się tak z powodu znacznej redukcji w przypadku kukurydzy (–23 mln t). W przypadku pozostałych zbóż, zapasy wzrastają, w tym pszenicy (+13 mln t, do rekordowego poziomu), jęczmienia (+4 mln t) i owsa (+2 mln t). 

 

Prognozy dla światowego handlu zbożami wzrastają w aktualnym raporcie o 6 mln t (mies./mies.) i o 15 mln ton w skali roku, do rekordowego poziomu 409 mln. Gwałtownie podwyższane są szacunki dotyczące importu kukurydzy przez Chiny, ale spadają w UE i Meksyku. Eksport kukurydzy z USA został skorygowany w górę do nowego rekordowego poziomu, podczas gdy dostawy z Ukrainy spadły do ​​najniższego poziomu od trzech lat. Eksperci dostrzegają dwunasty z rzędu roczny wzrost sprzedaży kukurydzy oraz rekordowy handel pszenicą.

 

Soja/oleiste

Eksperci IGC biorąc pod uwagę obniżki zbiorów dla USA i Argentyny, prognozują w tym miesiącu spadek globalnej produkcji soi w sezonie 2020/21 o dalsze 5 mln t, do 365 mln. Jednak w skali roku nadal stanowi to wzrost o 8% i jeśli tak zostanie, będzie to nowy rekord.

 

Globalna konsumpcja rośnie o 5% r/r, do 369 mln t. Dzieje się to dzięki wzrostom w Azji, głównie w Chinach, gdzie wzrost liczby świń i rosnąca produkcja drobiu zwiększa popyt na soję oraz w obu Amerykach.

 

Po gwałtownym wzroście w poprzednim roku, handel soją może spaść w sezonie 2020/21 do 168 mln ton. Duże zakupy dokonywane przez Chiny kontrastują z ograniczeniem dostaw na stosunkowo mniejsze rynki, ze względu na lepszą dostępność i wysokie ceny międzynarodowe.

 

Przewiduje się, że przy znacznych spadkach w Stanach Zjednoczonych, które tylko częściowo równoważą wzrosty w innych krajach, w tym w Brazylii i Chinach, globalne zapasy soi na zakończenie sezonu 2020/21 spadną do tylko 45 mln t. 

 

oprac. Juliusz Urban  fot. Sierszeńska

 Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)