Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Raporty IGC>

Rekordowy handel zbożami (raport IGC)

Obrazek

Najnowszy raport Międzynarodowej Rady Zbożowej wskazuje na kurczenie się zapasów kukurydzy i rekordowe poziomy miedzynarodowego handlu zbożami. 

dr Juliusz Urban29 listopada 2019, 10:59

Grain Market Report IGC listopad 2019 r.

Zboża

Najnowsza prognoza IGC dotycząca produkcji zbóż ogółem w sezonie 2019/20, w porównaniu z poprzednim raportem, wzrosła o 5 mln ton do 2 162 mln, głównie z powodu kukurydzy odznaczającej się lepszymi niż oczekiwano plonami. Biorąc pod uwagę dane dla UE i Ukrainy, szacuje się, że globalny zbiór jęczmienia jest rekordowyZużycie zbóż rośnie o niecały 1% w stosunku rocznym do 2 188 mln ton. Powoduje to jednak, że zapasy zbóż ogółem na świecie nadal będą się kurczyć, trzeci rok z rzędu, i osiągną poziom 594 mln ton. Międzynarodowa Rada Zbożowa oczekuje, że handel zbożami (lipiec 2019 r./czerwiec 2020 r.) wejdzie na nowy, rekordowy poziom 375 mln ton (+ 3% rok do roku). Największe obroty będą w pszenicy, kukurydzy, jęczmieniu i owsie.

IGC przewiduje, że światowa powierzchnia pszenicy na zbiory 2020 wzrośnie o 1%, do 218 mln ha. Deszczowa pogoda zakłóciła jednak jesienne prace polowe w niektórych częściach UE, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Francji. Z powodu suszy plantacje zasiane na Ukrainie są w słabym stanie przed zimą, odnotowano także znaczny spadek powierzchni. 

Natomiast powierzchnia zbiorów w Rosji ma się zwiększyć. Zasiewy pszenicy w USA był zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami, lecz obszar powinien pozostać blisko historycznych minimów.  Zapasy końcowe pszenicy mogą być największe w historii (271 mln ton), natomiast akumulacja odbywa się głównie w Chinach i Indiach.

Mniejsza niż wcześniej przewidywano jest powierzchnia zbioru kukurydzy w USA, ale lepsze plony powodują wzrost zbiorów, w porównaniu z poprzednim raportem do 345 mln ton. Przypominamy, że w zeszłym roku zebrano 366 mln ton. Globalne zapasy kukurydzy wyniosą 279 mln ton i skurczą się w stosunku do ubiegłego roku o 39 mln ton. Największe obniżki wystąpią w Chinach (-21 mln), w USA (-7 mln) i Unii Europejskiej (-2 mln).

Soja/rzepak

Najmniejsze od sześciu sezonów zbiory w USA są tylko nieznacznie zrównoważone przez potencjalnie większe wyniki w innych krajach, w tym w Brazylii.  Z tych powodów globalna produkcja soi w sezonie 2019/20 jest wstępnie szacowana na poziomie mniejszym o 5% rok do roku, do 341 mln ton. Konsumpcja jest zasadniczo niezmienna, niewielki wzrost popytu na paszę, żywność i w przemyśle szczególnie w Azji i Ameryce, spowoduje wzrost zużycia o 2% w skali roku.

IGC przewiduje, że głównie ze względu na spadek zapasów w USA, globalne stoki końcowe skurczą się o jedną trzecią, do 35 mln ton. Przy większych dostawach do Chin i mniejszych wysyłkach do Ameryki Południowej, światowy handel soją zmieni się nieznacznie w stosunku do ubiegłego sezonu i ma wynieść 151 mln ton.

Międzynarodowa Rada Zbożowa wstępnie informuje, że w najbliższym sezonie światowy obszar rzepaku będzie wzrastał o prawie 3%, w stosunku do roku ubiegłego, a wpływ na to mają wzrosty areału w Unii Europejskiej i regionie Morza Czarnego.

opracował Juliusz Urban     
Foto. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)