Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Raporty USDA>

Raport USDA: co nowego w kukurydzy, jakie były ostatnie lata?

Obrazek

W Stanach Zjednoczonych podaż i wykorzystanie kukurydzy w sezonie 2021/22 pozostają niezmienione w porównaniu do poprzedniego raportu. Eksperci USDA podnoszą natomiast zagraniczną produkcję kukurydzy. Przyglądnijmy się także jak na tle ostatnich sezonów wyglądają bieżące dane o światowych zbiorach, zużyciu, eksporcie i zapasach.

dr Juliusz Urban15 grudnia 2021, 13:25

Stany Zjednoczone zbiorą w tym sezonie 382,59 mln t kukurydzy, będą więc miały sporą nadwyżkę, bo zużyją „tylko”  312,20 mln t.

Amerykański Departament Rolnictwa w swojej grudniowej prognozie szacuje się, że zagraniczna produkcja kukurydzy będzie wyższa, co powoduje wzrost światowych zbiorów o 4,1 mln t do 1 mld 204 mln t. Globalne zbiory są większe ponieważ zakładane wzrosty dla Unii Europejskiej i Ukrainy z nawiązką równoważą ​​redukcję dla Chin. Produkcja kukurydzy w UE jest podnoszona znacznie bo o 2,5 mln t, do 70,35 mln t, co odzwierciedla wzrosty produkcji we Francji, w Rumunii i Polsce. Produkcja kukurydzy na Ukrainie wzrasta o 2 mln t, do okrągłych 40 mln t. Natomiast dzięki informacjom chińskiego Krajowy Urzędu Statystycznego o niższych plonach, zbiory kukurydzy w Kraju Środka są zmniejszane o 1,55 mln t.

Światowe wykorzystanie kukurydzy w bieżącym sezonie rośnie proporcjonalnie do wzrostu produkcji i wyniesie prawie 1 mld 196 mln t. U trzech największych producentów, w USA, Chinach i Brazylii zużycie się utrzymuje na stałym poziomie, odpowiednio 313,2 mln t, 294 mln t i 73 mln t. Natomiast w UE konsumpcja kukurydzy rośnie w porównaniu z poprzednim raportem o 2,3 mln t i o 2,7 mln t w skali roku, do 80,3 mln. Tym samym  zużycie przewyższa o 10 mln t tegoroczną produkcję.

Dzięki większym zbiorom w zwiększa się handel kukurydzą na międzynarodowym rynku. Eksport światowy wyniesie 204,9 mln t. USDA zwraca szczególną uwagę na przyrosty handlu zagranicznego na Ukrainie, rośnie także eksport Unii Europejskiej. Wzrasta import do Iranu, Egiptu, Arabii Saudyjskiej ​​i Wielkiej Brytanii, ale obniża się w przypadku Izraela. UE w poprzednim sezonie także konsumowała kukurydzy więcej niż produkowała dlatego importowała 14,5 mln t, w tym sezonie będzie to 15 mln t.

Globalne zapasy kukurydzy w stosunku do poprzedniego raportu wzrastają o 1 mln t, a w porównaniu z poprzednim sezonem o 8 mln t, do 305,5 mln ton.  Powodem są podniesione zagraniczne (poza USA) zapasy końcowe, których stan odzwierciedla głównie wzrosty dla Ukrainy (z 0,9 do 1,5 mln t), UE (z 7,3 do 7,8 mln t) i Meksyku (z 3 do 3,3 mln t) oraz nieznaczną obniżkę dla Chin (z 210,7 do 210,2 mln t).

Te dotyczące bieżącego sezonu dane, warto zestawić z informacjami z poprzednich lat, bo to da dopiero pełen obraz zmian w światowym bilansie kukurydzy zachodzących w ostatnim czasie. Dane dotyczące trzech kolejnych sezonów najlepiej obrazuje poniższy wykres.

Bilans kukurydzy wg USDA zaktualizowany

oprac. Juliusz Urban Fot. archiwum taP

 


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy