Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Raporty USDA>

Raport USDA: eksperci są zgodni, eksport pszenicy będzie mniejszy

Obrazek

Kwietniowy raport ekspertów amerykańskiego ministerstwa rolnictwa przynosi nieznaczne zmiany w szacunkach globalnej produkcji, ale wzrost konsumpcji powoduje spore obniżki w handlu i światowych zapasach pszenicy.

dr Juliusz Urban11 kwietnia 2022, 09:46

W marcu, tuż po wybuchu wojny w Ukrainie amerykańscy eksperci nie docenili wpływu działań wojennych za wiosenne zasiewy pszenicy. Jedynie zmniejszyli dane dotyczące eksportu, a globalne zapasy pszenicy nawet podnieśli. W kwietniu, po ponad miesięcznych działaniach wojennych, w dalszym ciągu brak jest obniżek w szacunkach zbiorów, za to mamy dostrzegalną redukcję zapasów.

Według amerykańskich ekspertów pszenicy w sezonie 2021/22 zbierzemy na całym świecie 778,83 mln t i będzie to o 2,5 mln więcej niż w poprzednim sezonie.
O pół miliona w porównaniu z poprzednim raportem rosną zbiory w Argentynie, do 21 mln t, a o 0,6 mln t maleją w UE.

Wzrastają o 3,8 mln t do 791,1 mln t przewidywania światowej konsumpcji pszenicy w bieżącym sezonie, roczny wzrost będzie tym samym wynosił aż 8,6 mln t. Rosnąca światowa konsumpcja opiera się głównie na wyższym spożyciu i wykorzystaniu przemysłowym w Indiach. Indyjska konsumpcja zwiększa się do rekordowych 107,9 mln t, w porównaniu z poprzednim raportem o 4,4 mln t, a w stosunku do poprzedniego sezonu aż o 5,7 mln t.

Prognozowany światowy handel 2021/22 zostanie obniżony o 3,0 mln t, do 200,1 milionów ton. Na te redukcje wpływa niższy eksport z UE, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Kazachstanu, który nie jest całkowicie równoważony wyższymi danymi eksportowymi płynącymi z Rosji, Brazylii i Argentyny.

Unijny eksport zostaje zmniejszony o 3,5 mln t, do 34,0 milionów ton, gdyż przebiega on w tempie zdecydowanie niższym niż oczekiwano. Na wojnie cierpi ukraiński eksport, który spada o 1,0 mln ton do 19,0 mln, ponieważ porty Morza Czarnego pozostają zamknięte od czasu inwazji Rosji w lutym. Rosja w handlu światowym zyskuje, ponieważ nadal eksportuje swoją pszenicę po konkurencyjnych cenach, a jej eksport wzrasta o 1 mln t, do 33 milionów ton.

Jeśli porównany wyniki z poprzedniego sezonu to, Ukraina wyeksportowała wtedy 16,85 mln t (o 2,15 mln t mniej niż aktualnie), a Rosja poprzednio wyeksportowała 39,10 mln t (o 6,1 mln t więcej), więc bilans tego sezonu jest w gruncie rzeczy na korzyść Ukrainy.

Przewidywane światowe zapasy pszenicy zostały przez amerykańskich ekspertów obniżone o 3,1 mln t. Będąc niższe o prawie 9 mln t w stosunku do poprzedniego sezonu wyniosą 278,4 milionów ton. Globalne zapasy są tym samym na najniższym poziomie od pięciu lat. Przy czym to zapasy w Indiach spadając o 4,4 mln t , do 21 mln t odpowiadają za większość zmniejszenia, które tylko częściowo jest równoważone wyższymi zapasami w UE.

Zapasy końcowe pszenicy w Unii Europejskiej na koniec bieżącego sezonu wyniosą 11,36 mln t. Ze względu na słabszy eksport rosną o 1,8 mln t w porównaniu z raportem marcowym i o 0,7 mln t w stosunku do roku ubiegłego.

oprac. Juliusz Urban Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)